Nuwa, chińska bogini niebios łata dziury w chmurze

Chodzi oczywiście o "chmury" komputerowe, takie jak systemy Google.

Stworzone przez naukowców z IBM oraz North Carolina State University (Uniwersytetu Stanu Północna Karolina ) narzędzie chroni maszyny wirtualne (komputery symulowane na serwerach, stosowane m.in. do bezpiecznego rozdzielania zasobów dużych maszyn) przez ciągłe zapewnianie, że są one zawsze "załatane", tzn. że otrzymały aktualizacje konieczne do ochrony przed atakami ze strony złośliwego oprogramowania.

Cytując jednego z twórców rozwiązania i autora artykułu naukowego opisującego badania, które doprowadziły do jego stworzenia, prof. Peng Ninga:

Stworzyliśmy sposób łatania tych urządzeń wirtualnych kiedy są offline, tak że mają aktualną ochronę przed zagrożeniami. Aktualne systemy wgrywania łatek są zaprojektowane dla komputerów będących online, i nie działają na komputerach uśpionych czy maszynach wirtualnych.

W przypadku systemów działających w chmurze na jednej dużej platformie komputerowej tworzone jest często mnóstwo maszyn wirtualnych, z których wiele jest stosowanych na tyle rzadko, że przez większość czasu pozostają nieaktywne i uśpione. Nie zużywają wtedy zasobów systemu, ale po obudzeniu się i podłączeniu do Internetu są podatne na ataki ze strony malware, ponieważ w czasie uśpienia nie otrzymały aktualizacji zabezpieczających przed wormami i wirusami.

Nuwa, nazwana tak od chińskiej bogini Nüwa , która naprawiła mur niebios, pozwala na aktualizację systemu tych uśpionych maszyn wirtualnych, tak że kiedy budzą się i podłączają do Internetu są już zabezpieczone przed atakami. To zwiększa bezpieczeństwo korzystania z cloud computing.

[na podstawie Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: