Gazeta na iPada - są już pierwsze recenzje

Kolejny światowy gigant wkracza z tytułem prasowym na iPada.

Richard Branson, założyciel marki Virgin zapowiedział pod koniec listopada na konferencji w Nowym Jorku nowy magazyn - "Project", stworzony wyłącznie z myślą o iPadzie (w późniejszym czasie będzie dostępny również na iPhone i prawdopodobnie na tablety z Androidem), charakteryzujący się bardzo szeroką tematyką, od designu przez rozrywkę po technologię. Branson nazwał "Project"

pierwszym w pełni cyfrowym magazynem.

Obiecywał wiele możliwości interakcji takich jak zamieszczanie komentarzy oraz że będzie on ciągle rozwijany i wzbogacany o nowe funkcje, które mają nadejść już niedługo. Cena za wersję na iPada to niecałe 3 dolary za miesiąc, co stanowi dość konkurencyjną cenę dla już powstałych e-gazet (The Wall Street Journal - 3,99$ tygodniowo).

Oczywiście jest już wiele gazet wydawanych na iPada (m. in. The Times czy też The Wired), jednakże "Project" to tytuł ekskluzywny, dostępny wyłącznie na tablet Apple'a. Jak donosi Engadget zapytany o konkurencję Branson odpowiedział:

To nie jest bitwa, to nie jest wojna, tylko przyszłość publikacji.

Warto również wspomnieć, że niedawno zapowiedziany został "Daily" , kolejny tytuł dostępny wyłącznie na iPada.

SlashGear pisze, że "Project" zachwyca świetnym i przemyślanym designem. Ruchome obrazki i filmiki zachęcają do sięgnięcia po ten tytuł. Niestety brakuje opcji zaznaczania tekstu, powiększania czy też możliwości dostosowania wyświetlającej treści do preferencji czytelnika. Mashable nazywa "Project" miksem takich tytułów jak Wired, Fast Company i GQ, ale podkreśla, że prezentowane w nim artykuły są znacznie krótsze niż w innych tytułach prasowych. Redakcja uważa również, że brakuje bezpośredniej opcji wysyłania znajomym zamieszczonych treści (zarówno tekstu jak i zdjęć). Serwis TechCrunch upodabnia magazyn Bransona do innych tego typu tytułów o technologii, designie, przedsiębiorczości i rozrywce, jednakże podkreśla, że "Project" jest od nich wyraźnie lepszy.

W dzisiejszych czasach sztuka czytania prasy stopniowo zanika. Czy czasopisma wyłącznie w formie aplikacji uratują sytuację prasy? Na efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Bartłomiej Kionka

Więcej o: