Pomruk przed burzą, czyli AMD prezentuje nowe karty z rodziny Radeon HD6900

Uprzedzaliśmy, że rok 2011 rozpocznie się od wstrząsu, czyli premierą najszybszej karty graficznej na świecie - AMD Radeon HD 6990. Zanim to jednak nastąpi, jeszcze przed 31 grudnia producent postanowił wprowadzić na rynek nieco słabszą, ale i tak potężną zapowiedź - dwa Radeony HD 6950 i 6970.

Firma AMD zaprezentowała dziś karty graficzne AMD Radeon HD z serii 6900. Producent obiecuje jeszcze większą niż dotychczas wydajność dzięki ulepszonej architekturze, pełnemu wsparciu DirectX 11 i innowacyjnej technologii zarządzania poborem energii AMD PowerTune. Dodatkowo, nowa seria ma umożliwić swobodną grę w 3D , dzięki technologii AMD HD3D, oraz wyświetlanie na kilku monitorach przy pomocy AMD Eyefinity. Nie bez znaczenia jest także obecność 2 GB podręcznej pamięci GDDR5 (1375MHz) z 256 bitowym interfejsem.

Producent zapewnia, że nowe karty są już dostępne "u sprzedawców detalicznych na całym swiecie", a ich cena zaczyna się nawet od 299 dolarów. To relatywnie niedużo jak za obietnicę takiej mocy.

Matt Skynner, wiceprezes i główny manager działu kart graficznych firmy AMD przy okazji premiery powiedział:

Wierzymy, że karta graficzna AMD Radeon? HD 6900, oferująca wydajność na poziomie standardu DirectX ? 11 z inteligentną teselacją, technologię AMD Power Tune i znaczące usprawnienia jakości obrazu dzięki nowym funkcjom anti-aliasingu, będzie idealnym prezentem pod choinkę w czasie nadchodzących świąt.

Już miesiąc temu AMD oficjalnie zapowiedziało wprowadzenie na rynek kolejnych członków nowej rodziny - kart Radeon HD6950 oraz HD6970 w okolicach połowy grudnia 2010 roku. Jak widać, słowo się rzekło. Nie podzielamy jednak optymizmu pana Skynnera, uważając - jak zresztą już wcześniej pisaliśmy - że premiera w połowie grudnia to zdecydowanie za późno, aby nowe "Radki" znalazły się pod choinką.

[za AMD]

Łukasz Cichy

Więcej o: