Internet z nieba, dzięki KA-SAT

Na orbitę okołoziemską trafił nowy satelita telekomunikacyjny przeznaczony przekazywania transmisji internetowych. Dzięki satelicie Ka-Sat, nie okablowane regiony Europy będą mogły cieszyć się szybkim dostępem do internetu.

Satelita będzie wykorzystany przez świadczoną przez Eutelsat usługę Tooway, w której zarówno przesył do jak i od użytkownika końcowego odbywa się poprzez satelitę. To podstawowa różnica w stosunku do popularnego w latach 90 dwudziestego wieku satelitarnego dostępu do Internetu w którym transmisja od klienta szła przez modem telefoniczny lub kablowy.

Satelita został wyprodukowany przez firmę EADS Astrium i wyniesiony 26 grudnia za pomocą rosyjskiej rakiety Proton. Po starcie prawidłowo rozłożył baterie słoneczne i połączył się z centrum sterowania.

KA-SAT trafił na orbitę geostacjonarną na 13 stopniu wschodniej długości geograficznej. Dzięki tej lokalizacji w zasięgu jego anten znajduje się cała Europa, północna Afryka i część Bliskiego Wschodu. Satelita waży 6 ton i zużywa 11 kilowatów energii. Jest w stanie transmitować na raz 70 gigabitów danych. Maksymalna przepustowość oferowana klientom to 10 megabitów "w dół" od satelity i 4 megabity "w górę" (upload).

[na podstawie informacji firmy Eutelsat , skyrocket.de , za Endgadget ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: