Epicka Furia USA w Iranie kosztowała już krocie

Wojna Stanów Zjednoczonych w Iranie kosztowała do tej pory 25 mld dol. - poinformował Jules Hurst, wysoki rangą urzędnik Pentagonu.
Wojna na Bliskim Wschodzie kosztowała USA już 25 mld dol.
Fot. REUTERS/Meysam Mirzadeh

Słowa Julesa Hursta przytacza Reuters. Agencja informacyjna podaje, że urzędnik przedstawił wydatki podczas Komisji ds. Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów. Jak relacjonował, większość z 25 mld dol. przeznaczono na amunicję.

"Cieszę się, że odpowiedziałeś na to pytanie. Bo pytamy o to od bardzo dawna i nikt nam nie odpowiadał" - skwitował poseł Adam Smith, czołowy demokrata w Komisji ds. Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów.

Zobacz wideo "Mamy wszystkie karty, oni żadnych". Orędzie Donalda Trumpa

Ponad 11 mld dol. w sześć dni

Dyskusja podczas trwania komisji była emocjonująca. Tym bardziej, że koszt 25 mld dol. w odpowiada całkowitemu budżetowi NASA na ten rok. Nie jest jednak jasne, jak dokładnie go oszacowano. Reuters przypomina, że jeden z urzędników podawał niedawno, że pierwsze sześć dni wojny kosztowało Stany Zjednoczone co najmniej 11,3 mld dol.

Sekretarz obrony Pete Hegseth ocenił podczas dyskusji, że koszt jest uzasadniony, biorąc pod uwagę cel USA, jakim jest zapewnienie, że Iran nie będzie miał broni jądrowej.

"Ile byś zapłacił, by zapewnić, że Iran nie dostanie bomby nuklearnej? Ile byś zapłacił?" - pytał podczas trwania posiedzenia komisji Hegseth.

Nagły wzrost cen

Stany Zjednoczone rozpoczęły ataki na Iran 28 lutego, a obie strony obecnie utrzymują kruche zawieszenie broni. Pentagon wysłał dziesiątki tysięcy dodatkowych sił na Bliski Wschód. Posiada też trzy lotniskowce w regionie.

W konflikcie zginęło trzynastu amerykańskich żołnierzy, a setki zostało rannych.

Wydatki na wojnę to tylko jeden z punktów, który rezonuje w amerykańskim społeczeństwie. Wojna pociągnęła za sobą wzrost cen. Zakłócenia w dostawach ropy i gazu ziemnego od początku wojny spowodowały wzrost kosztów zakupu benzyny w USA oraz produktów rolnych.

Średnia cena benzyny w USA we wtorek (28 kwietnia) wzrosła do najwyższego poziomu od prawie czterech lat.

Z sondażu Ipsos dla Reutersa wynika, że tylko 34 proc. Amerykanów popiera konflikt USA z Iranem. Republikanie obawiają się, że coraz gorszy wizerunek Donalda Trumpa doprowadzi ich do porażki w najbliższych wyborach. W listopadzie tego roku w USA odbędą się wybory śródokresowe (midterm elections). Wybory te odbywają się zawsze w połowie kadencji prezydenta. Wyborcy nie oceniają w nich głowy państwa, a wybierają wszystkich, czyli 435, przedstawicieli Izby Reprezentantów USA oraz zwykle 33 lub 34 spośród 100 senatorów, czyli jedną trzecią składu Senatu USA.

Więcej o: