CES 2011: AMD Fusion - procesory łączone z układami graficznymi, dla urządzeń mobilnych

Po ponad 4 latach od fuzji AMD z ATI, mającej na celu dostarczenie na rynek mikroprocesorów Fusion, łączących w sobie funkcję procesora z funkcjami karty graficznej na targach CES 2011 zaprezentowane zostaną pierwsze cztery chipy AMD Fusion.

Układy te mają zapewnić znaczące poprawienie możliwości sprzętu mobilnego, takiego jak netbooki, oraz miniaturowych desktopów i komputerów All-in-One. Zapewniają wsparcie dla DirectX 11, mają dedykowane dekodowanie strumieni wideo w rozdzielczości HD 1080p, oraz obsługę wyjścia HDMI out, a przy tym zużycie energii na tak niskim poziomie, że wyposażone w nie netbooki powinny mieć możliwość pracy przez 10 lub więcej godzin.

Na razie zaprezentowano dwie rodziny chipów oparte o rdzeń Bobcat - seria E (znana wcześniej pod nazwą kodową "Zacate") jest przeznaczona dla netbooków, komputerów all-in-one oraz małych desktopów, ma moc termiczną (TDP) 18 W i jeden lub dwa rdzenie taktowane, odpowiednio, 1,5 GHz lub 1,6 GHz, natomiast seria C (wcześniej oznaczona "Ontario") ma znaleźć zastosowanie w netbookach HD oraz "innych nowo powstających formach komputerów" (co zapewne oznacza tablety), ma moc termiczną 9 W oraz jeden lub dwa rdzenie taktowane, odpowiednio, 1,2 GHz lub 1,0 GHz. W tym roku ma pojawić się jeszcze jedna seria, A (znana wcześniej jako "Llano"), przeznaczona dla pełnowymiarowych laptopów i mająca do czterech rdzeni.

Wiadomo już, że w procesory AMD Fusion z serii E będą wyposażone Lenovo X120e oraz HP Pavilion dm1, ale na zaczynających się wkrótce targach CES można spodziewać się zalewu ogłoszeń o wielu innych nowych modelach urządzeń wyposażonych w te chipy.

[na podstawie Engadget ]

Leszek Karlik

Więcej o: