Chiny planują stworzenie sztucznego mózgu

W tym roku ma zakończyć się chiński czteroletni projekt badawczy mający na celu stworzenie sztucznego mózgu.

Stworzony przez prof. Hugo de Garisa na Uniwersytecie Xianmen projekt ma na celu stworzenie symulacji mózgu skłądającej się z 10 do 15 tysięcy sieci neuronowych, umieszczonych na dedykowanej do tego celu płycie z mikroprocesorami FPGA. Według prof. de Garisa pojedyncza płyta, kosztująca 1500 dolarów, jest odpowiednikiem podobnego urządzenia stworzonego w latach 90-tych w Japonii - tylko że wtedy kosztowało ono pół miliona dolarów.

->Czytaj więcej: Teleportacja i najszybszy komputer świata, czyli hi-tech za miseczkę ryżu

Teraz w ramach projektu China Brain Project (którego budżet wynosi około 3 milionów dolarów) kilkanaście tysięcy takich urządzeń ma stworzyć sztuczny mózg, który zostanie wykorzystany do kontrolowania zachowania humanoidalnego robota (znanego jako Nao lub jeszcze bardziej zaawansowanego), tak aby ten sprawiał wrażenie świadomej istoty.

Raczej nie należy się spodziewać, że sztuczny mózg powie "SIEDEM" w odpowiedzi na pytanie "Ile jest dwa a dwa", niczym maszyna licząca Trurla, na sensowną rozmowę raczej też nie ma co liczyć - to dopiero pierwsze próby stworzenia "ludzkiego" mózgu i do poziomu inteligencji człowieka jeszcze daleko. Ale sam zakres projektu pokazuje, jak wiele zmieniło się od zeszłego wieku.

[na podstawie Next Big Future , Brain Stimulant , Accelerating Future ]

Leszek Karlik

Więcej o: