Zespołowi badaczy po kierownictwem prof. Jennifer West udało się znaleźć sposób na sztuczne hodowanie naczyń krwionośnych, potrzebnych do utrzymania przy życiu hodowanej w naczyniu tkanki do przeszczepu. Cytując prof. West:
Niezdolność do hodowania sieci naczyń krwionośnych - układu naczyniowego - w tkankach hodowanych laboratoryjnie jest wiodącym problemem w dzisiejszej medycynie regeneracyjnej. Bez dostarczania krwi nie można stworzyć struktury tkanki grubszej niż kilkaset mikronów.
W oparciu o 10 lat badań prowadzonych w laboratorium prof. West zespołowi udało się zmodyfikować glikol polietylenowy (PEG), nietoksyczne tworzywo sztuczne stosowane w urządzeniach medycznych tak, aby stworzyć szkielet pasm zawierających żywe komórki oraz czynniki wzrostu. Filmując utworzoną strukturę przez 72 godziny zespół zaobserwował stopniowe tworzenie się naczyń krwionośnych w miękkim hydrożelu PEG. Utworzone hydrożelowe naczynia zostały wszczepione myszom, w celu potwierdzenia możliwości normalnego przepływu krwi przez nie. Poniżej można zobaczyć film przedstawiający tworzenie się naczyń w przyśpieszonym tempie.
Zastosowanie techniki "litografii dwufotonowej" pozwala na tworzenie złożonych, trójwymiarowych struktur w miękkich hydrożelach PEG, dzięki czemu możliwe jest bardzo precyzyjne kontrolowanie gdzie mają rosnąć dane komórki. W następnych eksperymentach zespół prof. West planuje wykorzystanie tej techniki do stworzenia sieci naczyń krwionośnych o z góry określonych kształtach.
[na podstawie Rice University News , przez Next Big Future ]
Leszek Karlik