Sztuczne tworzenie naczyń krwionośnych

Dzięki odkryciu naukowców z Rice Universitety oraz Baylor College of Medicine jedna z istotnych przeszkód dla hodowania sztucznych tkanek do przeszczepów została pokonana.

Zespołowi badaczy po kierownictwem prof. Jennifer West  udało się znaleźć sposób na sztuczne hodowanie naczyń krwionośnych, potrzebnych do utrzymania przy życiu hodowanej w naczyniu tkanki do przeszczepu. Cytując prof. West:

Niezdolność do hodowania sieci naczyń krwionośnych - układu naczyniowego - w tkankach hodowanych laboratoryjnie jest wiodącym problemem w dzisiejszej medycynie regeneracyjnej. Bez dostarczania krwi nie można stworzyć struktury tkanki grubszej niż kilkaset mikronów.

W oparciu o 10 lat badań prowadzonych w laboratorium prof. West zespołowi udało się zmodyfikować glikol polietylenowy (PEG), nietoksyczne tworzywo sztuczne stosowane w urządzeniach medycznych tak, aby stworzyć szkielet pasm zawierających żywe komórki oraz czynniki wzrostu. Filmując utworzoną strukturę przez 72 godziny zespół zaobserwował stopniowe tworzenie się naczyń krwionośnych w miękkim hydrożelu PEG. Utworzone hydrożelowe naczynia zostały wszczepione myszom, w celu potwierdzenia możliwości normalnego przepływu krwi przez nie. Poniżej można zobaczyć film przedstawiający tworzenie się naczyń w przyśpieszonym tempie.

Zastosowanie techniki "litografii dwufotonowej" pozwala na tworzenie złożonych, trójwymiarowych struktur w miękkich hydrożelach PEG, dzięki czemu możliwe jest bardzo precyzyjne kontrolowanie gdzie mają rosnąć dane komórki. W następnych eksperymentach zespół prof. West planuje wykorzystanie tej techniki do stworzenia sieci naczyń krwionośnych o z góry określonych kształtach.

[na podstawie Rice University News , przez Next Big Future ]

Leszek Karlik

Więcej o: