Umarł król, niech żyje król - Android detronizuje Symbiana

Symbian, system operacyjny instalowany na telefonach Nokii, przez 10 lat był najpopularniejszym mobilnym OS-em świata. Jego miejsce na smartfonach właśnie zastąpił Android.

Wnioski takie wynikają z informacji podanych przez firmę Canalys . Według niej w ostatnim kwartale 2010 roku producenci telefonów komórkowych sprzedali 32,9 miliona smartfonów z Androidem i 31 milionów urządzeń z Symbianem na pokładzie. Na trzecim miejscu znajduje się Apple ze swoim iPhone'em, który sprzedał się w liczbie 16,2 mln egzemplarzy. Tym samym Android stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym instalowanym w smartfonach.

Canalys dodaje, że na najpopularniejszych telefonach z Androidem najczęściej znajduje się logo Samsunga, HTC oraz LG. Co złożyło się na sukces mobilnego systemu Google'a? Coraz lepsze modele urządzeń, rosnąca liczba aplikacji oraz silne wsparcie ze strony operatorów .

Można się spodziewać że w miarę, jak Android jeszcze bardziej będzie "rozpychał się" na rynku , urządzenia z tym systemem będą jeszcze tańsze i zainstalowane zostaną na jeszcze większej liczbie telefonów. A co z Nokią? Cóż, dopóki Symbian nie dozna radykalnej przemiany można się spodziewać, że w dalszym ciągu będzie tracić na rzecz systemu Google'a.

Więcej o: