OpenLeaks - bezpieczniejsza, bardziej przejrzysta wersja WikiLeaks już w sieci

Osoby do niedawna związane z serwisem WikiLeaks uruchomiły testową wersję swojego nowego projektu. OpenLeaks ma być platformą pozwalającą anonimowym informatorom przesyłać przecieki, poufne informacje, które będą następnie udostępniane wybranym mediom, organizacjom.

Rzecznikami OpenLeaks, ludźmi otwarcie powiązanymi z projektem są Daniel Domscheit-Berg i Herbert Snorrason. To właśnie oni, w atmosferze niezgody opuścili WikiLeaks, otwarcie krytykując niektóre posunięcia Juliana Assange'a. Chodziło tu między innymi o ukrywanie wyników finansowych WikiLeaks.

Twierdzą oni, że OpenLeaks kłaść będzie nacisk przede wszystkim na bezpieczeństwo informatorów , również prawne. Jednocześnie serwis zmieni podejście do sposobu ujawniania informacji. Nie będą one publikowane bezpośrednio przez jego autorów. Zamiast tego, OpenLeaks stanie się platformą, do której dostęp będą mieli przedstawiciele wybranych mediów i organizacji pozarządowych . To oni zadecydują jakie treści są ważne i nadadzą im ostateczny kształt. Ostatecznie OpenLeaks ma być rodzajem serwisu społecznościowego, którego użytkownicy w bezpieczny sposób będą mogli się porozumiewać, udostępniać i wymieniać informacjami i dyskutować o światowych problemach.

Autorzy serwisu podkreślają, że nie jest to projekt komercyjny , nie chcą z niego czerpać korzyści finansowych. Mimo to zachęcają do przekazywania im wsparcia finansowego. W niedalekiej przyszłości na łamach OpenLeaks pojawić ma się licznik ukazujący ile środków udało się zebrać. W regularnych odstępach czasu publikowane będą także raporty zawierające w miarę szczegółowe dane na temat finansów serwisu. Mogą go także wspierać osoby lub firmy oferujące hosting lub prawnicy mogący w jakikolwiek sposób wspierać serwis swoim doświadczeniem zawodowym.

W chwili obecnej OpenLeaks znajduje się w fazie alfa. Można już przejrzeć kilka podstron zawierających informacje o samym projekcie i zapoznać się z materiałem filmowym, w którym opisano sposób dostarczania, dzielenia się informacjami. Już teraz z serwisu mogą jednak korzystać wybrani użytkownicy. W drugim kwartale tego roku wystartować ma wersja beta projektu. Wtedy też zostanie do niego dopuszczone szersze spektrum użytkowników.

OpenLeaks 101 from openleaks on Vimeo .

Krzysztof Pielesiek

[za: Dziennik Internautów ]

--

Zobacz także: Portal WikiLeaks nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Więcej o: