W sieci pojawiły się pierwsze pełne testy Motoroli Xoom

Czy Motorola Xoom to kolejny tablet jakich wiele? Zachodnie serwisy internetowe odpowiadają na to pytanie, prezentując pierwsze konkretne testy urządzenia.

Na papierze tablet Motoroli prezentuje się imponująco. Posiada on 10,1-calowy wyświetlacz pojemnościowy o rozdzielczości 1280x800 i dwurdzeniowy procesor nVidia Tegra 2 taktowany zegarem 1GHz. Całość uzupełnia 1GB pamięci RAM, 32GB pamięci wewnętrznej, aparat 5Mpix i baterie mające urządzeniu umożliwiać odtwarzanie plików wideo przez 10 godzin. Xoom pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 3.0 Honeycomb.

Zachodnie media opublikowały dziś pierwsze "recenzje" tabletu Motoroli. John Biggs z serwisu TechCrunch pisze:

Niewiele tabletów wypatrywano z tak wielką niecierpliwością jak zapowiedzianego niedawno Xooma. Jest to urządzenie działające pod kontrolą Androida, które jak żadne inne zbliża się do iPada. Spodobała mi się jego prędkość, wygląd oraz jakość wykonania. I choć mam do niego kilka zastrzeżeń, to z optymizmem wypatruje kolejnych urządzeń działających pod kontrolą Honeycomba (Android 3.0). Jest to imponujący i atrakcyjny sprzęt, mający sporo "pod maską". Odrobinę niebezpieczna sugerowana cena detaliczna i zagrożenie ze strony lepszych/tańszych urządzeń czających się tuż za rogiem, w niewielkim stopniu zmniejszają jego urok. Jeśli jednak jesteś niecierpliwy, Xoom prawodpodobnie zaspokoi twój apetyt na Honeycomba.

Jeszcze bardziej pozytywny tekst opublikował serwis Slashgear . Jego redaktor - Joshua Topolsky - zauważa, że Xoom pod wieloma względami jest lepszy od iPada.

Oprócz tego, że posiada naszym zdaniem najpełniejszą i najlepiej pracującą wersję Androida, hardware znajdujący się w obudowie tabletu Motoroli jest naprawdę całkiem dobry. Tablet działa szybko, a jego obudowa jest smukła. I choć nie jest do końca "odporny na przyszłość", fakt iż będzie można go zaktualizować, by obsługiwał 4G jest wspaniały (i mówiąc wprost, nikt inny w branży czegoś takiego nie oferuje).
( )Czy Xoom jest prawdziwą konkurencją dla iPada. Absolutnie tak. Tak naprawdę deklasuje on iPada pod wieloma względami. Mimo to, przeżycia związane z korzystaniem z tabletu nie są takie jak oczekiwaliśmy i do chwili, gdy Google wyraźniej zaznaczy swoją strategię dla tabletów i software'u, zalecamy podchodzić do urządzenia na zasadzie "poczekamy, zobaczymy". Honeycomb i Xoom są spektakularne - niestety są zarazem spektakularnym przykładem wciąż toczących się prac.

Donald Bell z serwisu Cnet zwraca uwagę na duże możliwości tabletu, ale podkreśla także jego wysoką cenę:

Pomimo naszego krytycyzmu, jesteśmy zachwyceni tym, że Motorola, Google i Verizon połączyli siły, by dostarczyć Xooma. To najlepsza alternatywa dla iPada jaką widzieliśmy i można śmiało zakładać, że urządzenie stanie się jeszcze lepsze wraz z upływem czasu i dołożeniem wsparcia dla Adobe Flash, sieci 4G i innych ulepszeń od Google. Przy obecnej cenie uważamy jednak, że urok Xooma będzie mocno ograniczony - spodoba się on wczesnym nabywcom sprzętu i osobom wiernym Androidowi. Kiedy ceny spadną (albo umowy z providerami staną się łagodniejsze), Xoom prawdopodobnie pokaże swój pełen potencjał.

Bardzo obszerne testy opublikowano na łamach AnandTech . Ich autor - Anand Lal Shimpi - podsumowuje swój tekst odrobinę inaczej niż poprzednicy:

Generalnie jestem bardzo podekscytowany tym, że tablety działające pod kontrolą Androida trafiają na rynek. Ubiegły rok był stratą czasu jeśli chodzi o tablety nie będące iPadem. Ten rok zapowiada się zupełnie odwrotnie. Konkluzja jest oczywiście niezbyt fair w stosunku do Apple, zważywaszy na prawdopodobną premierę iPada 2. Jeśli jednak miałbym dziś kupic tablet, prawdopodobnie wybrałbym Xooma. Jeśli jednak nie byłbym szalony, w pierwszej kolejności poczekałbym i zobaczył co zostanie zapowiedziane drugiego marca.

Vincent Nguyen z serwisu Slashgear podkreśla zalety systemu operacyjnego Android 3.0 i odnotowuje, że dopiero teraz zacznie się prawdziwa walka na rynku tabletów:

Do chwili, gdy na sklepowych półkach wylądują Samsung Galaxy Tab 10.1 I LG G-Slate, Xoom wypełnia całą "przestrzeń Honeycomba". Mimo to ani Motorola, ani Google nie mogą spocząć na laurach. Przewiduje się, że iPad 2 zadebiutuje zaledwie tydzień po wprowadzeniu Xooma do sprzedaży. Biorąc pod uwagę, iż jego pierwsza generacja wciąż jest wyznacznikiem, według którego mierzy się nowe tablety, druga generacja podwyższy stawki, o które gra się na rynku tabletów. Mimo to jesteśmy pod wrażeniem Xooma i Honeycomba. ( ) Xoom może być pierwszym tabletem działającym pod kontrolą Honeycomba, ale jest to bardzo udany start w wyścigu, który będzie na pewno bardzo zacięty.

Generalnie Motorola Xoom jest więc chwalona. Z recenzji wynika jednak, że niektórzy użytkownicy będą woleli (albo będzie im się to bardziej opłacało) poczekać z jej zakupem. Dzieje się tak ze względu na zbliżającą się premierę iPada 2 i przede wszystkim wysoką cenę tabletu Motoroli. Wszyscy podkreślają również, że Android 3.0 to bardzo udany system operacyjny. Osoby zainteresowane tabletami na pewno powinny uważnie przyglądać się zaprezentowanemu sprzętowi Motoroli.

zebrał Krzysztof Pielesiek

embed

Motorola Xoom WiFi 32GB

  • System operacyjny: Android 3.0 Honeycomb
  • Komunikacja: Wi-Fi
  • Przekątna ekranu: 10,1 cala
  • Pamięć wewnętrzna: 32 GB

0 opinii

Parametry techniczne

Parametry fizyczne

Sprawdź cenę tego produktu >

dane dostarcza:

embed
Więcej o: