Intel rozbija Atomy na mniejsze i wydajniejsze

Intel oświadczył, że wprowadza na rynek nową generację mobilnych Atomów, platformę znaną wcześniej pod nazwą kodową Oak Trail.

Nowy Atom Z670 będzie oczywiście wydajniejszy od poprzedników. Procesor działa ponoć z taktowaniem 1,5 GHz. Ponadto układ zawiera także zintegrowaną grafikę Intel GMA 600. Nie jest to, rzecz jasna, rewolucja, ale znacznie podnosi wydajność popularnego Atoma.

Nowa premiera ma jednak drugie oblicze. Nowy układ jest znacznie mniejszy niż poprzednicy. Ponadto jego niski pobór mocy, idący w parze z brakiem konieczności montowania aktywnego chłodzenia sprawia, że Atom jest jeszcze bardziej oszczędny. Tak skonstruowany układ to jeden z lepiej zapowiadających się silników powstających tabletów i innych niewielkich mobilnych urządzeń. W tym przypadku Intel ewidentnie nawiązuje konkurencję z bezkonkurencyjną do tej pory Nvidią oraz jej platformą Tegra 2.

Intel obiecuje, że pierwsze tablety wykorzystujące Oak Trail wejdą do sprzedaży już w maju 2011; a w kolejce po nowe Atomy ustawiła się już kolejka producentów.

Łukasz Cichy

Więcej o: