Zasada działania serwisu ma być podobna do zasady działania Wikipedii albo projektów oprogramowania otwartego (open source) - ochotnicy będą wykonywać pomiary w swoim otoczeniu i wprowadzać na bieżąco dane do bazy serwisu.
W tej chwili twórcy RDTN.org zbierają środki na zakup innych czujników promieniowania. Zbiórka jest prowadzona w serwisie Kickstarter służącym do kojarzenia inwestorów z projektami szukającymi finansowania.
Pieter Franken, jeden z uczestników RDTN.org stworzył czujnik promieniowania podłączany do iPhone (na jednym ze zdjęć powyżej - właściwym czujnikiem promieniowania jest pozioma rurka u góry urządzenia). Współpracująca z urządzeniem aplikacja iGeigie pozwala obliczać częstość pomiarów cząstek jonizujących na jednostkę czasu, oraz - jak w klasycznych licznikach Geigera - słuchać trzasków towarzyszących każdej przechodzącej przez detektor cząstce.
Oprócz danych od ochotników, RDTN.org włączy do swojej bazy dane z agencji rządowych i od organizacji pozarządowych. Docelowo baza RDTN.org ma objąć swoim zasięgiem cały glob.
[na podstawie RDTN.org , Kickstarter , Twitter ]
Janusz A. Urbanowicz