Radziecki Kalinin K-7 - olbrzymi samolot z lat 30 ubiegłego wieku

Boeing 747 i Airbus 380 to duże samoloty? Może i tak, ale przy radzieckiej konstrukcji z lat 30-tych ubiegłego wieku, ich rozmiar przestaje imponować.

Kalinin K-7 był samolotem o rozpiętości skrzydeł 53 m. czyli prawie takiej jak w popularnym Boeingu 747. Zaprojektowano dwie wersje tej maszyny - cywilną i wojskową. Szczególnie interesujące jest w nich to, że przestrzeń ładunkową wygospodarowano w ich skrzydłach - stąd imponująca rozpiętość tychże. Cywilny K-7 mógł na pokładzie przewozić nawet 128 osób, choć w planowanej wersji "luksusowej" wydzielono 16 kabin dla 64 pasażerów.

Wersja wojskowa mogła natomiast przenosić 112 spadochroniarzy z wyposażeniem, 16 ton bomb lub 8,5 tony sprzętu przeznaczonego do zrzucania na spadochronach. Samolot miał mieć 12 stanowisk ogniowych, między którymi strzelcy mieli się przemieszczać za pomocą specjalnego elektrycznego wózka. Potężną maszynę początkowo napędzało 6 silników, ale projektanci dołożyli do nich dwa kolejne - każdy z nich o mocy ponad 750KM.

Niestety, historia maszyny jest krótka i smutna. Jej prototyp ukończono w drugiej połowie 1933 roku. W trakcie jednego z lotów testowych samolot spadł na ziemię i uległ zniszczeniu. Choć dwa lata później powrócono do budowy dwóch maszyn tego typu, to nigdy nie zostały one ukończone.

Więcej o: