Jaki byłby rząd, gdyby działał jak Facebook - debata w Pałacu Prezydenckim

18.05. Warszawa (PAP) - Jaki byłby rząd, gdyby działał jak Facebook albo Wikipedia - to jeden z wątków debaty na temat związków społeczeństwa obywatelskiego i społeczeństwa informacyjnego, która odbyła się w środę w Pałacu Prezydenckim.

Pytanie o porównanie rządu do portali społecznościowych postawił socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Alek Tarkowski, który zajmuje się ideą otwartego rządu. Jak tłumaczył Tarkowski, opiera się ona na wykorzystaniu wzorców komunikacji dwustronnej z tych portali, jawnym tworzeniu aktów prawnych (tak jak tworzy się wolne oprogramowanie) oraz otwartym dostępie do zasobów publicznych, np. informacji i danych statystycznych.

Tarkowski zwracał uwagę na znaczenie powszechnych konsultacji społecznych, ale podkreślał, że nie mają one sensu w sprawach wymagających rzadkiej eksperckiej wiedzy.

Powszechne zaangażowanie administracja musi budować na sprawach prostych, dotyczących życia codziennego - powiedział.

Włodzimierz Marciński, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w MSWiA, ocenił, że obecne narzędzia technologiczne są dobrą platformą do konsultacji społecznych, z czego skwapliwie korzysta Komisja Europejska.

To się powoli zaczyna tworzyć. Polska jeszcze może nie jest dobrym przykładem, bo te konsultacje są różnie prowadzone i często wybuchają, a później szybko gasną. Ludzie bardzo szybko tracą energię do kolejnych dyskusji - zaznaczył.

Zwracał też uwagę, że w Polsce nie wypracowano mechanizmów, które pozwoliłyby na rezygnację z nieudanych publicznych projektów informatycznych.

Są systemy, które idą w złym kierunku, ale nigdy nie mamy żadnego mechanizmu, żeby powiedzieć: "kończymy go, wyrzucamy", bo się wydało 5 mln zł. Ludzie zastanawiają się, co powie NIK. W związku z powyższym idziemy ścieżkami całkowicie błędnymi - podkreślił Marciński.

Krzysztof Król, w latach 1991-1997 poseł, a obecnie wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, ocenił, że zaakceptowanie idei otwartego rządu byłoby problemem dla polskich polityków.

Przez ostatnie 20 lat klasa polityczna praktycznie się nie zmieniła. Mamy do czynienia dokładnie z tymi samymi ludźmi. Niestety w 1989 r. nie było jeszcze w Polsce internetu, a zajmowanie się polityką nie służy najlepiej samokształceniu, uczeniu się nowych rzeczy - tłumaczył.

Dlatego, zdaniem Króla, obecna elita polityczna Polski "w ogromnej mierze nie jest zinformatyzowana".

Debata w Pałacu Prezydenckim była elementem obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Został on ustanowiony w 2006 r. rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych jako kontynuacja Światowego Dnia Telekomunikacji. Święto to przypada 17 maja. W tym roku obchodzone jest pod hasłem "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenach słabo zurbanizowanych". Polskie Towarzystwo Informatyczne - organizator obchodów w naszym kraju - wyznaczyło najważniejsze uroczystości na środę.

Wieczorem w Zamku Ujazdowskim zaplanowano jeszcze spotkanie przedstawicieli rządu i parlamentu ze środowiskiem teleinformatycznym, a potem Wielką Galę Dnia Społeczeństwa Informacyjnego.

Wśród patronów tegorocznych obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego są m.in.: prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i sekretarz generalny Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) Hamadoun Toure. (PAP)

Więcej o: