International Collegiate Programming Competition) to organizowany co roku konkurs dla studentów informatyki z całego świata. Do zawodów przystępują trzyosobowe drużyny z każdego uniwersytetu - w tym roku do finałów zakwalifikowało się aż 105 uczelni z całego świata. Polskę reprezentowały trzy: Uniwersytet Warszawski, Jagielloński oraz Wrocławski.
Najlepszy spośr ód nich okazał się Uniwersytet Jagielloński - jego studenci zajęli 9 miejsce i zdobyli brązowy medal. Na miejscu 13 znalazł się Uniwersytet Warszawski, a Wrocławski na 42. Najlepsi na świecie byli studenci z chińskiego uniwersytetu Zhejiang.
Spodziewaliśmy się nieco lepszych wyników...
Przyznał jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników Prof. Jan Madej z Uniwersytetu Warszawskiego. Przypomniał jednocześnie, że polscy studenci od lat znajdują się w czołówce światowych programistów. Uniwersytet Warszawski jest drugim oprócz Uniwersytetu Waterloo, który od 18 lat rok w rok awansuje do finału konkursu.
W drużynie Uniwersytetu Jagiellońskiego znaleźli się: Robert Obryk, Adam Polak i Maciej Wawro. Wrocławską uczelnię reprezentowali: Krzysztof Piecuch, Damian Rusak oraz Łukasz Zatorski. Natomiast w skład drużyny Uniwersytetu Warszawskiego weszli: Tomasz Kulczyński i Wojciech Śmietanka (obaj na IV roku studiów) oraz Jakub Pachocki (I rok studiów).
Zespoły studentów otrzymały do rozwiązania 11 zadań programistycznych. Jak powiedział nam jeden z organizatorów, na początku ćwiczeń miało być aż 12, ale sędziowie postanowili odrzucić jedno z nich, ponieważ było tak skomplikowane, że sami nie byli w stanie go rozwiązać. Ten komentarz chyba daje ogólne pojęcie na temat poziomu trudności przygotowanych zagadnień. Uczestnicy mogli posłużyć się dowolnym językiem programowania: C++, Pytonem, Javą lub innymi.
Zadaniem drużyn jest rozwiązywanie wspomnianych już ćwiczeń. Kluczem do zwycięstwa jest zaliczenie jak największej ich ilości w jak najkrótszym czasie. W przypadku identycznego wyniku dwóch lub więcej zespołów, o kolejności w rankingu decyduje krótszy łączny czas przeznaczony na rozwiązanie wszystkich zaliczonych zadań. Regulamin przewiduje także 20 minutowe kary za za każde wcześniej odrzucone zgłoszenie zaliczonego zadania.
Nagrodą w konkursie jest 12 tysięcy dolarów dla zwycięskiej drużyny oraz sprzęt komputerowy ufundowany przez IBM. Dodatkową nagrodą dla studentów 4 zwycięskich drużyn może być także możliwość zatrudnienia w firmie IBM (sponsora wydarzenia nieprzerwanie od 1997 roku).
Dla tych, którzy z chęcią wzięliby udział w konkursie, ale boją się dalekich podróży, dobra wiadomość - przyszłoroczna edycja ICPC odbędzie się w Warszawie. Zapraszamy.
Zhejiang University