Tennessee zabrania szokujących obrazków

Krążące po Sieci obrazki nazywane memami, czasem śmieszą, czasem tumanią, czasem straszą. Teraz mogą zostać zakazane, na razie w amerykańskim stanie Tennessee.

Stanowa legislatura wprowadziła właśnie prawo zakazujące przekazywania i pokazywania obrazów, które mogą urazić uczucia, zastraszyć albo przerazić kogoś, kto je zobaczy. Za złamanie nowego prawa grozi grzywna do 2500 dolarów (7500 PLN), albo do roku w więzieniu.

Karane będzie pokazywanie i przesyłanie obrazów, o których "zdroworozsądkowo można przypuścić", że urażą uczucia. Prawnicy komentują, że nowa ustawa łamie amerykańską konstytucję, chociażby przez brak dokładnej definicji zabronionych obrazów, a to co wzburzy jedną osobę (np karykatura przywódcy religijnego) nie zrobi wrażenia na kimś, kim wstrząśnie na przykład szczegółowe wyobrażenie ukrzyżowania.

Także wiele internetowych memów to obrazki szokujące (czasem nazywane shogami - obrazki które chciałoby się zapomnieć, a nie można), pokazanie ich komuś z Tennessee może grozić rokiem więzienia. Ale nie tylko pokazanie konkretnej osobie, także opublikowanie takiego obrazu z zamiarem wywołania wstrząsu emocjonalnego lub przerażenia. Jest to sprzeczne z amerykańskim prawem o wolności słowa, które gwarantuje każdemu obywatelowi Stanów całkowitą wolność wypowiedzi.

Z drugiej strony, wprowadzenie takiego prawa daje do ręki broń przeciwko ludziom publikującym na Facebooku zdjęcia okaleczonych psów, w celu protestu przeciwko okrucieństwu wobec zwierząt. Chociaż taka osoba mogłą by się bronić, że zamieszcza taki obrazek w "słusznym celu" (legitimate purpose ), a takie szokowanie zostało przez tenneseeńską legislaturę dopuszczone.

Więcej o: