Już w środę nad Polską: obserwuj całkowite zaćmienie Księżyca

Już w środowy wieczór nad Polską obserwować będzie można niezwykłe zjawisko: całkowite zaćmienie Księżyca.

Z naukowego punktu widzenia zaćmienie Księżyca bardzo prosto wyjaśnić. Gdy w jednej linii znajdują się Słońce, Ziemia i Księżyc, nasz satelita zakryty jest przez naszą planetę. Nie ma więc jak odbijać słonecznego światła, dzięki któremu "świeci" - i to właśnie jest zaćmienie.

Najbliższe takie zjawisko obserwować będzie można nad Polską już jutro, w środę, 15 czerwca. Wszystko rozpocznie się o 19:25, ale wtedy w naszym kraju jest jeszcze jasno, niespecjalnie więc można cokolwiek obserwować.  U nas warto na świeże powietrze (najlepiej na wzgórze lub dach budynku, by niebo było całkowicie widoczne) wyjść w okolicach godziny 21:00. O 21:22 Księżyc całkowicie schowa się za cień naszej planety. O 23:03 nastąpi koniec fazy całkowitej, a częściowej - dwie minuty po północy. Faza półcieniowa potrwa do 01:01.

By obserwować zaćmienie, należy mieć czysty widok na południowo-wschodnią część nieba. W związku z tym łatwiej będą mieli właśnie mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju, a trudniej - północno zachodniej.

Alternatywą jest obserwowanie zaćmienia przez Internet. Transmisja dostępna będzie w serwisach takich jak bareket-astro.com oraz SLOOH

[źródło: Dziennik ]

Więcej o: