ICSPA będzie walczyć z cyberprzestępcami na całym świecie

ICSPA, czyli International Cyber Security Protection Alliance (co można przetłumaczyć jako Międzynarodowy Sojusz ds. Ochrony Cyberbezpieczeństwa) to założona właśnie organizacja non-profit, która ma pomóc w walce o bezpieczeństwo sieci.

Że takie działania są potrzebne, pokazują chociażby ostatnie wydarzenia związane z grupą LulzSec (opisywaliśmy je szczegółowo w tym miejscu ), której w krótkim czasie udało się wykraść i opublikować naprawdę mnóstwo danych osobowych. Innym przykładem może być wcześniejszy atak hakerów na Sony, który skutecznie wyłączył sieciowe usługi na konsolach PlayStation na kilka dobrych tygodni. Od pewnego czasu nie ma dnia, byśmy nie usłyszeli o kolejnych atakach cyberprzestępców.

ICSPA, organizacja założona dziś, piątego lipca 2011 roku w Londynie, ma zrzeszać rządy państw, międzynarodowe korporacje oraz agencje policyjne (jak Europol). Do współpracy przyłączyli się także eksperci od spraw bezpieczeństwa, na przykład firma McAfee. Wszystko po to, by chronić się przed cyberatakami. Nie tylko lokalnie - tu, jak podkreślił David Cameron, premier Wielkiej Brytanii, potrzebne są działania globalne.

ICSPA ma więc stać się przede wszystkim polem do wymiany informacji między zrzeszonymi podmiotami. Czy faktycznie instytucja ta przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w sieci - przekonamy się wkrótce.

[za BBC ]

Więcej o: