Trendy Google przewidziały niemal idealnie wynik wyborów

W przewidywaniu wyników różnych wydarzeń można polegać na opinii ośmiornicy (mecze piłki nożnej), można też zaufać Cortanie Microsoftu. Albo zdać się na Trendy Google, które bezosobowo wykazują, że Andrzej Duda cieszył się większym zainteresowaniem niż Bronisław Komorowski już od czasu debaty.

Na początek ważna uwaga - Trendy Google mierzą zainteresowanie - wynika z nich, jak często w danym czasie wyszukiwaliśmy w Google daną frazę. Jeśli weźmiemy pod uwagę "Bronisław Komorowski" i "Andrzej Duda", to zobaczymy, że kandydat PiS od samego początku budził większą ciekawość. Zauważymy też, że zainteresowanie Dudą bardzo skoczyło 5 maja - to wtedy odbyła się w TVP debata prezydencka, w której udziału nie wziął obecnie urzędujący prezydent. Jeśli do zestawienia dodamy same nazwiska kandydatów do zobaczymy, że zainteresowanie Komorowskim na początku było dużo większe, niż Dudą. Ale ponownie - kandydat PiS prześcignął kandydata PO po debacie telewizyjnej.

Jeszcze ciekawiej robi się, gdy do zestawienia dodamy "czarnego konia" tych wyborów, czyli Pawła Kukiza, który zdobył 20,8% głosów.

Zobaczymy, że zainteresowanie Kukizem z "umiarkowanego" wzrosło bardzo gwałtownie między 27 a 29 kwietnia. Co się wtedy wydarzyło?

- Kukiz odwiedził popularny talk-show Kuby Wojewódzkiego

- opublikował spot wyborczy

- to mniej więcej wtedy zaczęły krążyć pogłoski o zawarciu porozumienia Kukiza z Januszem Korwin-Mikke.

Zainteresowanie Korwin-Mikkem było na początku większe, niż kandydatami PO i PiS. Wiadomo, jest to polityk barwny, często opisywany przez media, a do tego "ulubieniec gimbazy".

W okolicach telewizyjnej debaty z 5 maja pod względem liczby wyszukań w Google prześcignęła go Magdalena Ogórek; zainteresowanie kandydatką SLD zniknęło jednak tak szybko, jak się pojawiło.

Trendy Google na frazy związane z wyborami ostatnie wyniki pokazują z 8 maja. Głosowanie odbyło się 10 maja, i teraz już wiemy, jakie są wyniki.

Oficjalny wynik wyborów prezydenckich po I turzeOficjalny wynik wyborów prezydenckich po I turze Fot. Gazeta.pl Fot. Gazeta.pl

Wnioski, jakie można wyciągnąć z Google Trends są bardzo podobne. Zainteresowanie poszczególnymi kandydatami kształtowało się w Trendach następująco:

- Paweł Kukiz

- Andrzej Duda

- Bronisław Komorowski

- Janusz Korwin-Mikke

- Magdalena Ogórek

Jedyną - za to dużą - różnicą jest większa popularność Pawła Kukiza w Google, niż w rzeczywistości.

Więcej o: