Wikipedia zablokowała wszystkich użytkowników Neostrady. "Notoryczne wandalizmy"

Użytkownicy Neostrady nie mogą edytować Wikipedii bez zalogowania się - 524 228 adresów IP zostało zablokowanych na rok

Ponad pół miliona adresów IP zostało zablokowanych przez Wikipedię 15 sierpnia. Wszystkie one należą do usługi Neostrada operatora Orange. Oznacza to, że przez rok żaden z niezalogowanych użytkowników Neostrady nie będzie mógł edytować któregokolwiek z projektów fundacji Wikimedia. Dotyczy to również polskiej i innych wersji językowych Wikipedii.

Jak czytamy na stronie Wikimedia :

Powodem blokady są długotrwałe, notoryczne wandalizmy, polegające na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, trollowaniu, obrażaniu i stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych.

Blokada spowodowana jest brakiem reakcji ze strony Orange, który - jak pisze Wikimedia - nie reagował na wysyłane maile ze zgłoszeniami aktów wandalizmu. Na facebookowym profilu polskiej Wikipedii poinformowano, że zespół bezpieczeństwa Orange wie o całej sytuacji.

Podobna sytuacja miała miejsce w lipcu 2012 roku, wtedy dodatkowo zablokowano adresy usług mobilnych Orange. Blokowany był również Play, na co zareagował jego rzecznik wpisem na blogu . Pisał między innymi:

My dajemy ludziom dostęp do internetu, nie jesteśmy od tego aby kontrolować i ograniczać jego wykorzystanie. Jeżeli dochodzi do naruszeń są instytucje gdzie można to zgłosić. Wysyłanie do nas maili nic nie zmienia. My tego nigdy nie robiliśmy. Nie jesteśmy cenzorem i z tego co wiem nie zamierzamy nim być. Absolutnie potępiamy wszelkie działania w necie naruszające dobre imię, przekonania, poglądy nawet regulaminy. Z tym shitem trzeba walczyć, ale w sposób cywilizowany i zgodny z literą prawa.

Komentarz Wikimedia Polska

Jak dowiedziałem się od rzecznika Wikimedia Polska, Krzysztofa Machockiego, chodziło o powtarzające się działania jednej osoby. To troll od dobrych pięciu lat atakujący artykuły Wikipedii - dopisuje tam hasła w rodzaju "heil Hitler", "Żydzi do gazu", "wiem gdzie mieszkasz, znajdę cię i zaj ". Zwykle takie zmiany są wyłapywane i eliminowane bądź to przez boty bądź administratorów więc najczęściej nie są one widoczne dla zwykłego użytkownika. Machocki wyjaśnia jednak, że stowarzyszenie ma obowiązek chronić pracę tysięcy osób i nie może ryzykować, że tego typu treści ukażą się na stronie projektu.

Orange był informowany o działaniach wandala od początku roku i, mimo podania precyzyjnych danych dotyczących czasu i adresu, nie podjął skutecznych działań.

Komentarz autora

W tej sytuacji zastanawiająca jest droga, jaką wybrała Wikipedia. Mam wrażenie, że metoda masowego odcięcia była skuteczna jakieś 10 lat temu. Dziś koszt startera z transmisją danych to jakieś 10 zł. Jeśli troll od 5 lat dręczy Wikipedię to pewnie ma dość determinacji, by pójść do kiosku po kartę i dalej działać.

Znacznie skuteczniejsze wydaje się zgłoszenie sprawy na policję - działania tego człowieka zdecydowanie leżą w zakresie zainteresowania organów ścigania. W ten sposób można by na dłużej pozbawić trolla możliwości działania. Na tę propozycję Wikipedia Polska odpowiedziała na Facebooku tak:

Amerykańska Wikimedia Foundation, będąca w sensie prawnym wydawcą Wikipedii, z różnych powodów nie chce angażować się w tego rodzaju procedury prawne w Polsce, nie robi też tego zresztą w innych państwach. Jeżeli natomiast do organów ścigania zgłosi się konkretny wikipedysta, uznający się za pokrzywdzonego np. w sprawie gróźb czy stalkingu, wówczas nasza "amerykańska centrala" może, na wniosek takiej osoby zweryfikowany przez jej dział prawny, wynająć dla niej prawników z wyższej półki, aby poprowadzili sprawę porządnie. Tak to wygląda co do zasady, natomiast wolelibyśmy nie mówić o konkretnych toczących się sprawach, co wyjaśniamy w najnowszym poście.
Więcej o: