Ponad pół miliona adresów IP zostało zablokowanych przez Wikipedię 15 sierpnia. Wszystkie one należą do usługi Neostrada operatora Orange. Oznacza to, że przez rok żaden z niezalogowanych użytkowników Neostrady nie będzie mógł edytować któregokolwiek z projektów fundacji Wikimedia. Dotyczy to również polskiej i innych wersji językowych Wikipedii.
Jak czytamy na stronie Wikimedia :
Powodem blokady są długotrwałe, notoryczne wandalizmy, polegające na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, trollowaniu, obrażaniu i stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych.
Blokada spowodowana jest brakiem reakcji ze strony Orange, który - jak pisze Wikimedia - nie reagował na wysyłane maile ze zgłoszeniami aktów wandalizmu. Na facebookowym profilu polskiej Wikipedii poinformowano, że zespół bezpieczeństwa Orange wie o całej sytuacji.
Podobna sytuacja miała miejsce w lipcu 2012 roku, wtedy dodatkowo zablokowano adresy usług mobilnych Orange. Blokowany był również Play, na co zareagował jego rzecznik wpisem na blogu . Pisał między innymi:
My dajemy ludziom dostęp do internetu, nie jesteśmy od tego aby kontrolować i ograniczać jego wykorzystanie. Jeżeli dochodzi do naruszeń są instytucje gdzie można to zgłosić. Wysyłanie do nas maili nic nie zmienia. My tego nigdy nie robiliśmy. Nie jesteśmy cenzorem i z tego co wiem nie zamierzamy nim być. Absolutnie potępiamy wszelkie działania w necie naruszające dobre imię, przekonania, poglądy nawet regulaminy. Z tym shitem trzeba walczyć, ale w sposób cywilizowany i zgodny z literą prawa.
Jak dowiedziałem się od rzecznika Wikimedia Polska, Krzysztofa Machockiego, chodziło o powtarzające się działania jednej osoby. To troll od dobrych pięciu lat atakujący artykuły Wikipedii - dopisuje tam hasła w rodzaju "heil Hitler", "Żydzi do gazu", "wiem gdzie mieszkasz, znajdę cię i zaj ". Zwykle takie zmiany są wyłapywane i eliminowane bądź to przez boty bądź administratorów więc najczęściej nie są one widoczne dla zwykłego użytkownika. Machocki wyjaśnia jednak, że stowarzyszenie ma obowiązek chronić pracę tysięcy osób i nie może ryzykować, że tego typu treści ukażą się na stronie projektu.
Orange był informowany o działaniach wandala od początku roku i, mimo podania precyzyjnych danych dotyczących czasu i adresu, nie podjął skutecznych działań.
W tej sytuacji zastanawiająca jest droga, jaką wybrała Wikipedia. Mam wrażenie, że metoda masowego odcięcia była skuteczna jakieś 10 lat temu. Dziś koszt startera z transmisją danych to jakieś 10 zł. Jeśli troll od 5 lat dręczy Wikipedię to pewnie ma dość determinacji, by pójść do kiosku po kartę i dalej działać.
Znacznie skuteczniejsze wydaje się zgłoszenie sprawy na policję - działania tego człowieka zdecydowanie leżą w zakresie zainteresowania organów ścigania. W ten sposób można by na dłużej pozbawić trolla możliwości działania. Na tę propozycję Wikipedia Polska odpowiedziała na Facebooku tak:
Amerykańska Wikimedia Foundation, będąca w sensie prawnym wydawcą Wikipedii, z różnych powodów nie chce angażować się w tego rodzaju procedury prawne w Polsce, nie robi też tego zresztą w innych państwach. Jeżeli natomiast do organów ścigania zgłosi się konkretny wikipedysta, uznający się za pokrzywdzonego np. w sprawie gróźb czy stalkingu, wówczas nasza "amerykańska centrala" może, na wniosek takiej osoby zweryfikowany przez jej dział prawny, wynająć dla niej prawników z wyższej półki, aby poprowadzili sprawę porządnie. Tak to wygląda co do zasady, natomiast wolelibyśmy nie mówić o konkretnych toczących się sprawach, co wyjaśniamy w najnowszym poście.