Archos 101 G9 - 10 cali Androida w cenie 370 dolarów

Kiedy firma Archos wprowadziła na rynek niedrogie modele tabletów PC G9, Archos 80 i Archos 101, obiecując przy tym ich ceny poniżej 300 dolarów, na rynku powstało niemałe poruszenie. Tablety wyglądały jak urządzenia klasy premium, z procesorami pracującymi z prędkością 1,5GHz, ekranami o wysokiej rozdzielczości i systemem Google Android 3.2 Honeycomb. Niestety

Aż chciałoby się przytoczyć stare przysłowie pszczół, mówiące o tym że "miało być tak dobrze, a wyszło jak zawsze" Skąd pesymizm? Ano stąd, że Archos zdaje się porzucił swoje wielkie plany. Wprowadzony na rynek w zeszłym miesiącu Archos 80 wyceniono na 300 USD. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że w tablecie znalazł się procesor o taktowaniu jedynie 1GHz. Teraz historia powtarza się i Archos 101 G9 również otrzymuje procesor o identycznej prędkości. Mało tego, producent wycenia go wyżej niż wcześniej obiecywał - mianowicie 370 dolarów.

Jak mówią doniesienia prasowe, Archos rozważa wprowadzenie tabletów w wersjach z procesorami o taktowaniu 1,2GHz pod koniec października, jednak na te z procesorami 1,5Ghz nie ma co liczyć wcześniej aniżeli w przyszłym roku.

Powiedzmy sobie szczerze, że w cenie 370 dolarów Archos 101 G9 nie jest o wiele tańszy od Acera Iconia Tab A500, czy Asusa Eee Pad Transformer. Obydwa tablety konkurencji również posiadają wyświetlacze o przekątnych 10 cali i kosztują około 400 dolarów lub mniej. Mają jednak przy tym znacznie wydajniejszy układ NVIDIA Tegra 2. Jeśli mamy pozostać przy kwestii opłacalności, to wśród ofert ViewSonic, Lenovo i Acer znalazłoby się kilka innych modeli tabletów z cenami w przedziale 200 do 330 dolarów.

W ofercie samego Archosa, model 101 G9 to najsilniejsze urządzenie. 1GHz procesor dwurdzeniowy TI OMAP4, dotykowa matryca pojemnościowa o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, 8GB pamięci masowej, wyjście HDMI, kamerka z możliwością zapisu wideo w jakości 720p, Google Android 3.2 Honeycomb. Wspomnieć również trzeba o tym tablecie jako o pierwszym w ofercie tego producenta, który otrzymał dostęp do Android Market i aplikacji Google. Pytanie tylko, czy będzie to oferta na tyle opłacalna, żeby nawiązać skuteczną walkę z konkurencją.

Który tablet wybrać? Sprawdź na tablety.pl

Więcej o: