Google szykuje supertablet. Czy zaszkodzi rynkowi?

Podobno w ciągu najbliższych 6 miesięcy na rynek trafić ma nowy tablet, działający pod kontrolą Androida 4.0. Ma to być "własny tablet Google", czyli urządzenie będące wzorcem dla pozostałych producentów. Czy taki "tablet idealny" może zagrozić pozostałym, mniej doskonałym produktom?

Plotki o "tablecie od Google" krążą już od dłuższego czasu. Ostatnio sam Eric Schmidt, prezes koncernu, potwierdził w jednym z wywiadów , że

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy planujemy wypuszczenie na rynek tabletu najwyższej jakości.

Urządzenie prawdopodobnie sygnowane będzie marką Nexus, czyli linią do której już od kilku lat należą wzorcowe - według Google'a - smartfony z Androidem. Telefony te charakteryzują się tym, że instalowany jest na nich "czysty" system operacyjny w najnowszej wersji , a posiadacze takich urządzeń mogą liczyć na częste aktualizacje oprogramowania. Smartfony Nexus do tej pory nigdy nie były hitami sprzedażowymi , z prozaicznego zresztą powodu - nie były dostępne w ofertach operatorów. W żaden też sposób nie zagroziły innym, "mniej doskonałym", obecnym na rynku smartfonom z Androidem. Dlaczego w przypadku tabletu Nexus może być inaczej?

Serwis DigiTimes zauważa, że urządzenie Google'a działać ma pod kontrolą Androida 4.1, a wszystkie pozostałe modele innych producentów pod kontrolą wcześniejszej wersji - 4.0. Do tego Google Nexus będzie zapewne wyposażony w dodatkowe (i atrakcyjne) funkcje , których zabraknie w produktach konkurencji. Czy to jednak wystarczy, żeby przyciągnąć uwagę konsumentów, a wraz z uwagą zawartość ich portfeli?

Kindle FireKindle Fire REUTERS/SHANNON STAPLETON

Rynek tabletów rządzi się własnymi prawami. Pierwszy iPad zadebiutował niemal dwa lata temu i od samego początku nie ma sobie równych pod względem sprzedaży. Jak na razie jedynym realnym konkurentem dla tabletu Apple jest Kindle Fire , urządzenie Amazonu, sprzedawane za 199 dolarów. Oba tablety różni właściwie wszystko, z wyjątkiem jednej cechy - ofiarują użytkownikom dostęp do pełnej gamy usług, do których niekoniecznie muszą mieć dostęp właściciele tabletów z Androidem.

Pytanie może nie brzmieć zatem "Czy Google Nexus zabije inne tablety z Andrroidem", lecz - "Czy tablet bez kontentu ma sens?" .

Więcej o: