Materiały - jeden z najbardziej niedocenianych elementów designu smartfonów

Plastik, szkło, aluminium - czy jesteśmy skazani wyłącznie na te materiały wykończeniowe smartfonów?

Wygląd smartfona nie jest jego najważniejszą cechą. Ale nie oszukujmy się, mimo że wybieramy smartfona głównie ze względu na cenę i podzespoły, to jednak nie mielibyśmy nic przeciwko, żeby to najbardziej osobiste z urządzeń cieszyło oko. Nasze i innych. I tu zaczyna się temat materiałów stosowanych przez producentów do wykańczania urządzeń. Rządzi tu plastik. Jego największe zalety zostały wymienione powyżej - jest tani i nie wpływa na wagę urządzenia tak, jak materiały wyższej klasy - na przykład aluminium. To dlatego Samsung tak długo stosował go nawet we flagowcach.

- Plastik

Najpopularniejszy z materiałów - tani, lekki, łatwy w produkcji. Jednak o ile sprawdza się w urządzeniach z niższej półki, tak niekoniecznie powinien być wykorzystywany we flagowcach. Powszechnie chwalone i lubiane sprzęty Samsunga z serii S (Galaxy S3, S4 czy S5) ganione były za plastikowe plecki. Mimo, że w przypadku koreańskich smartfonów do czynienia mieliśmy z dużym, jasnym ekranem i całkiem niezłą wersją Androida, to jednak producent aż do 2015 roku trwał przy najtańszej opcji. Ale w końcu przyszła pora na szkło.

- Szkło

Nawet głazy będą niestraszne naszym smartfonom?Nawet głazy będą niestraszne naszym smartfonom? Pocketnow - YT Pocketnow - YT

Stosowane było już wcześniej w modelach takich jak iPhone 4 i 4S czy seria Sony Xperia Z. Wygląda dużo lepiej, niż plastik, ale też ma swoje wady. Między innymi bardzo szybko "łapie" odciski palców, a przede wszystkim - pęka. Mimo tego, że mówimy o szkle hartowanym, to i tak często można było zobaczyć urządzenia ze zbitą obudową. Jest jednak materiał, który nie ma takiej wady.

- Aluminium

Obudowy smartfonów wykonane z aluminium są szczelne, wytrzymałe i cieszą oko. Wady? Można je zarysować. Ale przede wszystkim - bardzo podwyższają cenę końcową urządzenia. To dlatego stosowane są przeważnie w tych najdroższych modelach - np. iPhone'ach od modelu 5 w górę czy HTC One. Na szczęście na tym wyliczanka się nie kończy.

- Skóra

LG G4 - premiera już 28 kwietniaLG G4 - premiera już 28 kwietnia Fot. za idigitaltimes.com Fot.LG

Ten materiał zastosowany został w modelu LG G4. I z miejsca stał się jedną z częściej komentowanych jego cech. LG prawdopodobnie wolałoby, żeby użytkownicy zwracali uwagę na świetny aparat tego modelu, ale dziennikarze i testerzy postanowili docenić wykończenie. Skóra uważana jest za materiał szlachetny, a ponieważ LG jak na razie jest jedynym producentem, który zastosował ją do wykończenia smartfonów, to dodatkowo użytkownicy G4 mogą wyróżniać się z tłumu.

Jak widać na przykładzie G4 - nawet tak mały detal jak skórzane plecki może pozytywnie wpłynąć na ocenę urządzenia. A zatem, producenci - nie bójcie się nieszablonowych rozwiązań. Wiemy, że plastik jest uniwersalny. Ale nie stosujcie go za każdą cenę.

Więcej o: