Samsung Galaxy S6 Edge+ i Note 5 dopiero zadebiutowały, a my już je widzieliśmy [PIERWSZE WRAŻENIA]

Oto nie jeden a dwa nowe smartfony Samsunga: Galaxy S6 Edge+ i Galaxy Note 5. Duże, w metalowych obudowach, jeden raczej dla osób które chcą, by ich telefon potrafił wszystko, drugi do multimediów.

Zacznijmy od smartfona z najdłuższą nazwą na świecie - Samsunga Galaxy S6 Edge+. Koreański producent na dobre wycofał się z plastiku we najdroższych smartfonach, w Edge+ mamy więc takie same metalowe plecy, jak w Galaxy S6. Ze wszystkimi zaletami i wadami tego rozwiązania, czyli:

- obudowa jest jednolita, wysokiej jakości

- jest lustrzana, łatwo łapie odciski palców

- bateria jest niewymienna.

Wyświetlacz ma przekątną 5,7", ale ma się wrażenie że jest większy ze względu na zakrzywione krawędzie. Rozdzielczość wynosi 2560 x 1440 pikseli, gęstość 518 ppi. Ekran to oczywiście Super Amoled, dzięki czemu kolory są bardzo żywe i soczyste. W przeciwieństwie do Galaxy S6 Edge, gdzie zagięta krawędź była właściwie dekoracyjna i nie niosła ze sobą wartościowych funkcji, w Galaxy S6 Edge+na krawędzi można będzie wyświetlać zarówno wybrane kontakty jak i wybrane aplikacje. Samsung dodał też kilka funkcji, z których raczej nie skorzystacie, takie jak możliwość wysyłania wiadomości "w systemie Morse'a", składających się z puknięć w ekran. Żeby odebrać taką wiadomość dana osoba także musiałaby mieć Edge +.

Krawędzie w Galaxy S6 Edge Plus w końcu mają większe zastosowanieKrawędzie w Galaxy S6 Edge Plus w końcu mają większe zastosowanie Fot. Joanna Sosnowska Fot. Joanna Sosnowska

System operacyjny to oczywiście Android w wersji 5.1, do którego Samsung dodał kilka nowych funkcji takich jak:

- stabilizacja wideo

- nowe funkcje edycji wideo, np. łączenie różnych filmów w kolaż, serię, itd.

- aplikacja aparatu ma opcję transmisji na żywo na YouTube

- dźwięk ma być lepszej jakości ze względu na wbudowany audio upscaler.

Nowe funkcje wideo w Galaxy Note 5Nowe funkcje wideo w Galaxy Note 5 Fot. J. Sosnowska

Fot. J. Sosnowska

Note 5 jest bratem bliźniakiem Edge+. Specyfikacja techniczna jest bowiem identyczna dla obu urządzeń. Najważniejszą różnicą między dwoma opisywanymi urządzeniami jest to, że w Note 5 znajdziemy rysik i stosowne oprogramowanie. No i oczywiście brak zakrzywionych krawędzi.

Samsung Galaxy Note 5Samsung Galaxy Note 5 Fot. Joanna Sosnowska Fot. Joanna Sosnowska

Oba urządzenia wyposażone są w system płatności Samsung Pay - więcej piszemy o nim tu .

Samsung Galaxy S6 Edge+ trafi do sprzedaży we wrześniu. Nie wiadomo natomiast, kiedy będziemy mogli kupić Note'a 5. Być może trafi do polskich sklepów do końca roku.

Samsung Galaxy Note 5 w etui z klawiaturąSamsung Galaxy Note 5 w etui z klawiaturą Fot. Joanna Sosnowska Fot. Joanna Sosnowska

Samsung zaprezentował też nowe etui na smartfony. Może przyciągnąć wasz wzrok zwłaszcza to z fizyczną klawiaturą (zdjęcie powyżej), ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Klawiatury ekranowe są już naprawdę wygodne, a klawisze tej fizycznej są bardzo małe, więc trzeba pisać powoli i precyzyjnie.

Oba urządzenia są świetnie wykonane. Oba mają duże, piękne ekrany. I oba nie wnoszą specjalnego powiewu świeżości na rynek smartfonów. Sprawa jest prosta - nie muszą. Samsung chyba wyszedł z założenia "po co ulepszać coś, co działa". W bardzo ładnym opakowaniu dostajemy urządzenia, które w porównaniu z innymi modelami z serii Galaxy S6 są małymi ewolucyjnymi kroczkami.

Więcej o: