Naszego smartfona będziemy ładować raz w tygodniu? To może być prawdziwa mobilna rewolucja

Brytyjski producent ogniw paliwowych, wraz z tajemniczym producentem smartfonów, pracuje nad przełomową technologią, dzięki której nasze telefony będziemy ładować nie częściej niż raz w tygodniu - donosi serwis Bloomberg.

Smartfony stają się coraz potężniejszymi urządzeniami. Szybkie procesory, mocne układy graficzne i znakomite ekrany pracujące w rozdzielczości, o której kilka lat temu nawet nam się nie śniło, zbliżają urządzenia mobilne niemal do ideału. Jest tylko jedno "ale" - ta nieszczęsna bateria.

Czytaj też: Biedronka kusi tanim polskim smartfonem. Hit czy kit?

Dotychczas żadnemu z producentów smartfonów nie udało się opracować technologii, dzięki której smartfon na jednym ładowaniu działałby tak długo, jak choćby legendarna Nokia 3310.

Przy przeciętnej eksploatacji, nasz telefon wytrzymuje dziś 24 godziny. W przypadku "słuchawek" z najmocniejszymi akumulatorami, mogą to być dwa dni. Jednak niewiele ponadto. Czy jesteśmy skazani na codzienne podłączanie telefonu do ładowarki? Jedna z brytyjskich firm twierdzi, że nie.

7 dni na jednym ładowaniu?

Intelligent Energy Holdings, firma specjalizująca się w produkcji ogniw paliwowych, poinformowała, że jeden z producentów smartfonów zainwestuje 7,6 mln dolarów w wyprodukowanie odpowiednio małego ogniwa paliwowego, które mogłoby zasilać telefony komórkowe.

Ogniwo paliwowe generuje energię elektryczną z reakcji utleniania się dostarczanego do niego paliwa. Technologia rozprzestrzenia się na świecie na ogromną skalę. Z generatorów opartych na ogniwach paliwowych korzysta m.in. koncern jak Ikea, jak również też bank Morgan Stanley.

"Wyposażenie przenośnych urządzeń w technologię ogniw paliwowych rozwiąże obecny problem związany z żywotnością baterii" - podkreśla Julian Hughes, dyrektor zarządzający w Intelligent Energy Holdings. "Podczas gdy konsumenci oczekują od swoich telefonów coraz więcej, brakuje nam innowacyjności w zakresie rozwoju baterii".

Tajemniczy inwestor

Telefon komórkowy zasilany przez ogniwo paliwowe mógłby pojawić się na rynku w ciągu dwóch najbliższych lat. Szef Intelligent Energy Henri Winand przewiduje, że dzięki tej technologii smartfony mogłyby pracować nawet przez siedem dni na jednym ładowaniu.

Winand nie zdradził jednak Bloombergowi nazwy producenta smartfonów, który wraz z Intelligent Energy pracuje nad przełomową technologią.

Intelligent Energy Holdings od 25 lat zajmuje się projektami z zakresu technologii energetycznych i ma w swoim portfolio ponad 1000 patentów. W 2010 roku firma zaprojektowała napędzaną wodorem taksówkę, która jeździ po ulicach Londynu. Firma współpracowała również z Boeingiem.

Więcej o: