Ten groźny wirus może wyczyścić pamięć twojego smartfona i wysłać kilkaset SMS-ów Premium. Uważaj, co instalujesz

Firma Heimdal Security, która zajmuje się bezpieczeństwem urządzeń mobilnych, poinformowała o zidentyfikowaniu złośliwego oprogramowania Mazar, które rozprzestrzenia się na smartfonach z Androidem za pośrednictwem SMS-ów.

Po zainfekowaniu urządzenia ofiary Mazar uzyskuje administracyjne prawa użytkownika telefonu, co pozwala m.in. na wyczyszczenie pamięci smartfona, wykonywanie połączeń głosowych czy też wysyłanie wiadomości tekstowych. Co więcej ofiara takiego ataku nie ma nawet świadomości, że złośliwe oprogramowanie sieje spustoszenie w jej telefonie.

Czytaj też: Instagram wprowadza funkcję, na którą wszyscy czekali. Wreszcie

Na jakie szkody jesteśmy narażeni? Mazar może usnąć ważne dla nas dokumenty, wysłać kilka płatnych SMS-ów "premium", a nawet wykonać połączenie głosowe do Tanzanii. Użytkownicy są więc narażeni nie tylko na utratę danych, ale również na straty materialne.

Jak się (nie) zarazić?

W jaki sposób Mazar może zainfekować nasze urządzenie? Potencjalna ofiara otrzymuje SMS-a z linkiem. Jeśli zdecyduje się go zignorować, to jej telefon jest w pełni bezpieczny. Również samo kliknięcie w link automatycznie nie zainfekuje urządzenia. Chyba, że ofiara wcześniej samodzielnie aktywowała w ustawieniach telefonu funkcję instalacji aplikacji z nieznanych źródeł.

Jeśli ta funkcja jest aktywna, to kliknięcie w link zainstaluje na telefonie ofiary oprogramowanie Tor, które umożliwia nawiązywanie anonimowego połączenia z telefonem. Wówczas, Mazar niemal w pełni przejmie kontrolę nad smartfonem.

Jak się zabezpieczyć? Odpowiedź na to pytanie już padła. Wystarczy, że w ustawieniach systemu pozostawimy funkcję instalacji aplikacji z nieznanych źródeł jako wyłączoną. Warto dodać, że jest ona wyłączona domyślnie. Dlatego najlepiej po prostu w niej nie "grzebać".

Rosyjska szczepionka

Z informacji Heimdal Security wynika, że Mazar mógł zainfekować już ponad 100 tysięcy urządzeń z Androidem w samej Danii. Niewykluczone, że wirus ten rozprzestrzeni się również w innych krajach. Na pewno nie trafi jednak do Rosji. Dlaczego?

Okazuje się bowiem, że wirus ten nie jest w stanie zainfekować urządzenia, w którym domyślnie ustawionym językiem systemu Android jest rosyjski.

Źródlo: BBC

Korzystasz z Google Chrome? Koniecznie zainstaluj te rozszerzenia

Więcej o: