MWC 2016: CAT S60 - oto pierwszy smartfon z kamerą termowizyjną

Pancerny telefon CAT został wyposażony w bardzo nietypową funkcję - kamerę termowizyjną. Chociaż zastosowania tego urządzenia są głównie przemysłowe, to termowizja mogłaby sprawdzić się także w "normalnym życiu".

CAT S60 to smartfon zamknięty we wzmocnionej obudowie, dzięki czemu odporny jest na wstrząsy, pył i wodę. Wyświetlacz ma przekątną 4,7" i rozdzielczość 1280 x 720 pikseli. Procesor to ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 617, taktowany zegarem 1,5 GHz, do tego 3 GB RAM. Bateria jest bardzo pojemna, ma bowiem 3800 mAh. Główny aparat ma 13 Mpix, a ten z przodu 5Mpix.

CAT S60CAT S60 Fot. Joanna Sosnowska Fot. Joanna Sosnowska

Jednak najważniejszym elementem CAT S60 jest kamera termowizyjna FLIR, która wyświetla obraz w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Niedużo, ale nie chodzi tu o precyzję, a o konkretne zastosowania. A te mogą być rozmaite, w zależności od branży:

- hydraulik może sprawdzić, w którym miejscu jest przeciek

- można sprawdzić, w którym miejscu ciepło ucieka w budynku

- można sprawdzić, gdzie ukrył się kot

- czy ktoś czai się za samochodem albo za zamkniętymi drzwiami, itd.

Termowizja w smartfonie robi wrażenie. Co prawda konstrukcja urządzenia nie jest specjalnie zgrabna, ale CAT-y tradycyjnie były wykorzystywane w warunkach, w których delikatne i szklane smartfony po prostu by sobie nie poradziły.

CAT S60 został wyceniony na 599 dolarów.

Więcej o: