Kolejny groźny wirus na Androidzie. Ukrywa się pod postacią gry. 500 mln urządzeń zagrożonych

Nowe zagrożenie , o nazwie „Accessibility Clickjacking”, daje hakerom niemal nieograniczony dostęp do zainfekowanego smartfona lub tabletu.

Niemal każdego tygodnia otrzymujemy informacje o kolejnych zagrożeniach, na które narażeni są użytkownicy smartfonów i tabletów z systemem Android. Tym razem problem jest jednak naprawdę poważny i dotyczy nawet 500 mln urządzeń.

Czytaj też: Banksy namierzony przez brytyjskich naukowców?

Chodzi o nowy rodzaj złośliwego oprogramowania (malware), na ślad którego natrafiła firma analityczna Skycure. Operacja określana terminem „Accessibility Clickjacking” pozwala hakerom na dostęp do większości funkcji naszego telefonu. Co istotniejsze, sam użytkownik nieświadomie wyraża na to zgodę.

Wystarczy, że wpadnie w pułapkę, którą może być spreparowana przez cyberprzestępców gra . Użytkownik wykonując określone działania wewnątrz aplikacji, tak naprawdę daje hakerom dostęp do poszczególnych funkcji telefonu. Mogą oni wysyłać SMS-y, przeglądać prywatne dane, a nawet wykasować całą zawartość telefonu. Dokładny sposób działania „Accesibility Clickjacking” został opisany w przystępny sposób na poniższym filmie.

 

Skycure podkreśla, że zagrożenie związane z nowym „Accesibility Clickjacking” dotyczy wszystkich użytkowników urządzeń z Androidem do wersji 4.4 Kitkat włącznie. Zważywszy na fakt, że starsze wersje systemu mobilnego Google’a wciąż mają się nieźle, mówimy tu nawet o ponad 500 mln urządzeń.

Wersje systemu Android zagrożone atakiem (na czerwono)Wersje systemu Android zagrożone atakiem (na czerwono) Skycure

Jak uchronić się przed zagrożeniem?

Przede wszystkim warto uaktualnić Androida do wersji 5.0. Lollipop lub wyższej. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Choćby z tego względu, że producenci sprzętu mogą zwyczajnie nie oferować takiej aktualizacji użytkownikom starszych smartfonów i tabletów.

 

Wówczas pozostaje nam jedynie zdrowy rozsądek. Powinniśmy unikać podejrzanych aplikacji i nie instalować tych, które pochodzą spoza oficjalnego sklepu Google Play.

Warto również dezaktywować funkcję instalacji aplikacji z nieznanych źródeł w ustawieniach Androida (Ustawienia -> Więcej -> Bezpieczeństwo -> Nieznane źródła).

Więcej o:
Komentarze (25)
Kolejny groźny wirus na Androidzie. Ukrywa się pod postacią gry. 500 mln urządzeń zagrożonych
Zaloguj się
 • yasioo82

  Oceniono 48 razy 42

  Czyli to samo co zawsze, nie chcesz wirusa - nie instaluj go... ;)

 • fafarafafafa

  Oceniono 5 razy 5

  Ehem. Podatność, na którą nie ma ludzkiego CVE, o której nie ma słowa w sensownych branżowych źródłach, a na którą radą jest zainstalowanie magicznej aplikacji od odkrywców podatności. Śmierdzi na kilometr. Nie twierdzę, że podatność jako taka nie istnieje, ale jej skala i wpływ na użytkownika raczej wygląda na trochę inną niż przedstawiacie wy i inne serwisy plotkarskie.

 • footshak

  Oceniono 12 razy 4

  niedługo trzeba będzie się zalogować do klozetu żeby zaaplikować dwójeczkę

 • bejzkik

  Oceniono 5 razy 3

  ale jak to? myślałem ze autor się pomylił i to miał być artykuł o wp. dziwne

 • czytacz.1

  Oceniono 3 razy 1

  jest to wynik popularności tego systemu, wirusy na windowsa straciły sens, teraz ta cała hałastra ryje pod anadroidem, a będzie jeszcze gorzej,

 • techfan77

  0

  Czyli jak ostatnio grałem w cokolwiek w czasach Amigi 500 to mogę spać spokojnie? Uff :-)

 • mr_gm

  Oceniono 1 raz -1

  Enty wirus, a pismaki z entym artykulikiem z cyklu - Uwaga! Groźny wirus w Afryce zagrożona jest cała ludzkość.

 • Tom Tommy

  Oceniono 5 razy -3

  Android i Winda - dwa systemy dla ludzi, ktorzy maja duzo czasu by zajmowac się swoim sprzetem. Ja wole miec czas na to, zeby ktos zajmowal sie moim sprzetem ;) Niech zyje Apple nerdy.

 • zibi_zd

  Oceniono 12 razy -4

  Ja tam wolę stary, poczciwy iOS. Może dla niektórych brak otwartego kodu jest wadą, większość jednak ma to gdzieś, podobnie jak co chwile pojawiające się wirusy na Adnroida :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX