Smartfony Huawei twierdzą, że Google to złośliwa aplikacja. Co z tym zrobić?

Smartfony niektórych chińskich marek zaczęły ostrzegać użytkowników przed najważniejszą aplikacją Androida. "Google wydaje się być złośliwym oprogramowaniem. Zalecamy natychmiastowe odinstalowanie" - komunikaty o takiej treści otrzymują użytkownicy.

Aplikacja Google, która niemal zawsze znajduje się domyślnie w telefonach z Androidem, została przez część smartfonów rodem z Chin uznana za szkodliwą. Jak to możliwe, że oprogramowanie smartfonów ostrzega przed flagową aplikacją producenta samego Androida? 

Zobacz wideo Najlepszy biznesowy laptop z Windowsem? Testujemy Huawei Matebook X Pro (2022)

Smartfony Huawei ostrzegają przed Google. "Wygląda na złośliwe oprogramowanie"

O problemach donoszą użytkownicy m.in. na Reddicie, forach internetowych i na stronie pomocy technicznej Google. Jak pisze jeden z nich, podczas korzystania z YouTube'a, a następnie Google na smartfonie Huawei, w dolnej części ekranu pojawiła się ramka z ostrzeżeniem o zagrożeniu. "Google wydaje się być złośliwym oprogramowaniem i stwarza duże ryzyko. Zalecane natychmiastowe odinstalowanie" - czytamy w treści jednego z komunikatów. "Google wydaje się być zainfekowany. Natychmiastowe odinstalowanie zalecane" - to inny z komunikatów uwieczniony na zrzutach ekranów.

Niektórzy donoszą, że po rozwinięciu szczegółów otrzymują informację, że aplikacja Google została zidentyfikowana jako koń trojański (złośliwy program, który podszywa się pod prawdziwą, przydatną aplikację). Informacje o zagrożeniu pojawiają się przede wszystkim na smartfonach Huawei (które są odcięte od usług Google ze względu na sankcje), ale część osób donosi o podobnych komunikatach na urządzeniach dwóch innych chińskich firm - Honor i Vivo.

Smartfony dotknięte problemem identyfikują apkę Google jako trojana SMS-PA, który zajmuje się m.in. rozsyłaniem płatnych SMS-ów premium w tle i wykradaniem poufnych informacji z telefonu. Stopień zagrożenia określają jako "wysoki". Z doniesień internautów wynika, że zaskakujący komunikat pojawia się na smartfonach na całym świecie, w tym również w Polsce.

Część komentujących snuje teorie, że zachowanie smartfonów może być "odwetem Huawei" za amerykańskie sankcje, ale jest to skrajnie mało prawdopodobne. Problem wynika najpewniej z bliżej nieokreślonego błędu, który sprawia, że Google zostało przez część smartfonów błędnie zidentyfikowane jako złośliwa aplikacja. Niedawno mieliśmy zresztą do czynienia z podobną sytuacją, gdy z kolei Google Play Protect identyfikował oficjalną aplikację Samsung Wallet jako złośliwą.

Nie ma więc żadnego powodu, aby bać się aplikacji Google i pozbywać się jej z telefonu, jak sugerują błędne komunikaty. Jak pisze PurePC.pl, Huawei miał już potwierdzić, że w przypadku jego smartfonów powodem problemu jest ostatnia aktualizacja aplikacji Google i "modyfikacja komponentów", która zmyliła wbudowanego antywirusa.

Więcej o: