W kampanii awantura o emerytury, apele o zmianę systemu. A jak to wygląda na świecie? Tylko w 3 krajach Unii wiek emerytalny poniżej 65 lat. Sprawdzamy

Wiek emerytalny wrócił niczym bumerang w kampanii prezydenckiej. Z jednej strony Andrzej Duda zapowiadał cofnięcie reformy i przywrócenie dawnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), zaś z drugiej strony Bronisław Komorowski chciał zmienić obowiązująca ustawę tak, żeby przede wszystkim liczył się staż pracy, a nie wiek. Wybraliśmy osiem zachodnich krajów, by porównać, jak u nich wyglądają systemy emerytalne.
Wiek emerytalny w UE Wiek emerytalny w UE Gazeta.pl

W kampanii awantura o emerytury, apele o zmianę systemu. A jak to wygląda na świecie? Tylko w 3 krajach Unii wiek emerytalny poniżej 65 lat. Sprawdzamy

Wiek emerytalny wrócił niczym bumerang w kampanii prezydenckiej.  Z jednej strony Andrzej Duda zapowiadał cofnięcie reformy i przywrócenie dawnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), zaś z drugiej strony Bronisław Komorowski chciał zmienić obowiązująca ustawę tak, żeby przede wszystkim liczył się staż pracy, a nie wiek. Wybraliśmy osiem zachodnich krajów, by porównać, jak u nich wyglądają systemy emerytalne.

Okazuje się, że w większości krajów, które wybraliśmy wiek emerytalny został lub zostanie podniesiony do 67. roku życia. We wszystkich tych krajach podaliśmy wysokość średniej pensji i średniej emerytury - trzeba jednak zwrócić uwagę, że wysokość średniej emerytury nie zawiera pieniędzy z tzw. trzeciego filaru, w wielu krajach bowiem jest to zupełnie prywatne ubezpieczenie i emeryci mogą tak zebranymi środkami dysponować wedle uznania.

Dania

1. Wiek emerytalny obecnie wynosi 65 lat dla kobiet i mężczyzn, jednak do 2027 zostanie podniesiony do 68 lat.

2. Duński system emerytalny składa się z 3 filarów:

I filar  -  obowiązkowy państwowy system emerytalny.

II filar - uzupełniający system emerytalny, który jest obowiązkowy dla wszystkich osób pracujących powyżej 9 godzin tygodniowo.

III filar -  specjalny system emerytalny, który oparty jest na indywidualnych systemach oszczędnościowych.

3. Prawo do pełnej emerytury nabywa po ukończeniu 65. roku życia i 40 latach mieszkania w Danii. W przypadku mniejszej liczby przepracowanych lat, emerytura zmniejszana jest o 1/40 za każdy brakujący rok.

4. Średnia emerytura - ok. 3,1 tys. zł miesięcznie.

5. Średnia pensja - ok. 18,9 tys. zł. miesięcznie.

Holandia Holandia Fot. Shutterstock

Holandia

1. Wiek emerytalny wynosi w Holandii 65 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, jednak do 2023 r. zostanie stopniowo podniesiony do 67 lat.

2. Holenderski system emerytalny składa się z 3 filarów:

I filar - obowiązkowy państwowy system emerytalny.

II filar - powszechne pracownicze programy emerytalne, składki wpłacane są zarówno przez pracowników jak i pracodawców.

III filar - Dobrowolne składki, które opłacają pracownicy. Największą popularnością cieszy się pośród osób samozatrudnionych, które nie mogą uczestniczyć w II filarze.

3. Prawo do pełnej emerytury z I filara nabywa się po ukończeniu 65 lat. Emerytura przysługuje każdemu, kto między 15. a 65. rokiem życia mieszkał w Holandii, obywatelstwo ani liczba przepracowanych lat nie mają znaczenia. Każdy rok spędzony w tym kraju uprawnia do pobierania 2 proc. emerytury.

4. Średnia emerytura - ok. 4 tys. zł. miesięcznie.

5. Średnia pensja - ok. 14,7 tys. zł miesięcznie.

W przypadku śmierci przed osiągnięciem wieku emerytalnego, wszystkie zgromadzone środki trafiają do spadkobierców tej osoby.

Panorama Luksemburga Panorama Luksemburga Fot. Sławomir Mielnik / Agencja Wyborcza.pl

Luksemburg

1. Wiek emerytalny w Luksemburgu to 65 lat dla kobiet i mężczyzn, warunkiem jest 10-letni staż pracy.

2. System emerytalny składa się 3 filarów:

I filar - obowiązkowy państwowy system emerytalny.

II filar - uzupełniający system emerytalny opłacany przez pracodawcę.

II filar - osobiste konta oszczędnościowe, na których środki prywatnie gromadzi pracownik.

3. Przejście na wcześniejszą emeryturę jest możliwe po ukończeniu 57. roku życia, pod warunkiem przynajmniej 40-letniego stażu pracy. Przy czym do ukończenia 65. roku życia emerytowi wypłacane jest co miesiąc 50 proc. należnej emerytury.

4. Średnia emerytura - ok. 15,7 tys. miesięcznie.

5. Średnia pensja - 19,3 tys. zł miesięcznie.

Szwecja Szwecja fot. sembo.pl

Szwecja

1. Wiek emerytalny w Szwecji to obecnie 65 lat dla kobiet i mężczyzn. Warunkiem jest przynajmniej 5 lat płacenia składek w tym kraju.

2. System emerytalny składa się 3 filarów:

I filar - obowiązkowy państwowy system emerytalny.

II filar - uzupełniający, zakładowy system emerytalny, który określają zbiorowe umowy. W 2007 r. tylko 16 proc. pracujących Szwedów należało do tego filaru.

II filar - osobiste konta oszczędnościowe, na których środki prywatnie gromadzi pracownik.

3. Przejście na wcześniejsza emeryturę możliwe jest po ukończeniu 61 lat.

4. Średnia emerytura - ok. 5,8 tys. zł. miesięcznie.

5. Średnia pensja - 14,8 tys. zł miesięcznie.

Szwedzki system emerytalny jest finansowo niezależny i zupełnie oddzielony od budżetu państwa, przez co również niezależny politycznie.

Wielka Brytania

1. Obecnie mężczyźni przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat, a kobiety w wieku 60 lat, jednak do 2020 r. wiek emerytalny kobiet i mężczyzn ma być zrównany. Do tego do 2046 r. wiek emerytalny kobiet i mężczyzn ma być podniesiony do 68 lat. Ponadto wymagane jest przynajmniej 30 lat pracy i odprowadzanie składek na Ubezpieczenie Narodowe.

2. System emerytalny Wielkiej Brytania składa się z podstawowej emerytury państwowej, która zależy od liczby przepracowanych lat. Do tego istnieje jeszcze dodatkowa emerytura państwowa, którą przyznaje rząd m.in. osobom zarabiającym poniżej 5772 funtów rocznie oraz opiekującym się dziećmi poniżej 12. roku życia.

Brytyjscy emeryci mogą także korzystać z tzw. emerytur prywatnych, na które pieniądze wpłaca się prywatnie, a także z emerytur firmowych, czyli funduszu ustanawianego przez pracodawcę, na który pracownik wpłaca jakiś procent zarobków, a pracodawca dokłada od siebie drugie tyle i pokrywa koszty administrowania tym funduszem.

3. Przejście na emeryturę przed ukończeniem 65 lat jest możliwe, ale - tak jak w Polsce - uprawnia to tylko do części świadczeń emerytalnych.

4. Średnia emerytura - ok. 6,2 tys. zł miesięcznie.

5. Średnia pensja - 13,1 tys. zł. miesięcznie.

Od 2015 r. brytyjscy emeryci mogą dowolnie dysponować uzbieranymi składkami, mogą np. wypłacić całą sumę i zainwestować w akcje, czy też kupić mieszkanie i żyć z wynajmu.

Statua Wolności Statua Wolności Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Stany Zjednoczone

1. W Stanach Zjednoczonych wiek emerytalny wynosi obecnie 65 lat dla kobiet i mężczyzn, jednak do 2027 r. ma być stopniowo podnoszony do 67. roku życia.

2. System emerytalny USA oparty jest o tzw. jednostki ubezpieczeniowe. Aby uzyskać pełne świadczenia, należy zebrać 40 takich jednostek, czyli przepracować około 10 lat.

3. System oparty jest o 3 filary:

I filar - powszechne ubezpieczenie finansowane ze składek pobieranych od wynagrodzeń.

II filar - pracownicze programy emerytalne, które prowadzone są przez pracodawców na zasadzie dobrowolności, składki przekazuje zarówno pracownik jak i pracodawca.

III filar - Indywidualne rachunki emerytalne, czyli składki odprowadzane dobrowolnie przez pracownika.

4. Przejście na wcześniejszą emeryturę jest możliwe po ukończeniu 62. roku życia, jednak uprawnia do pobierania tylko 80 proc. świadczenia.

5. Średnia emerytura - 4,7 tys. zł. miesięcznie.

6. Średnie zarobki - 13,9 tys. zł miesięcznie.

Hiszpania, Madryt Hiszpania, Madryt fot. Shutterstock

Hiszpania

1. Wiek emerytalny wynosi w Hiszpanii 65 lat dla kobiet i mężczyzn, jednak do 2027 r. stopniowo będzie podnoszony do 67 lat.

2. System emerytalny składa się z 3 filarów:

I filar - obowiązkowy państwowy system emerytalny.

II filar - pracownicze programy emerytalne.

III filar - prywatne plany emerytalne.

3. Na wcześniejszą emeryturę można przejść po ukończeniu 61 lat i minimum 33 przepracowanych latach.

4. Średnia emerytura - 3,5 tys. zł. miesięcznie.

5. Średnie zarobki - 9,2 tys. zł miesięcznie.

Warszawa Warszawa Fot. oognet

Polska

1. Wiek emerytalny wynosi w Polsce obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, jednak jest stopniowo podnoszony do 67 lat dla obu płci. Mężczyźni osiągną go w 2020 r. a kobiety w 2040 r.

2. System emerytalny podzielony jest na 3 filary:

I filar - oparty na Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - zarządzany przez ZUS.

II filar - Otwarte Fundusze Emerytalne.

III filar - Indywidualne Konto Emerytalne.

3. Przejście na wcześniejsza emeryturę oznacza wypłatę tylko części świadczenia.

4. Średnia emerytura - 1,9 tys. zł miesięcznie.

5. Średnie zarobki - 4 tys. zł miesięcznie.

Więcej o: