"Człowiek, który umiera bogaty, umiera w niesławie" - to słowa jednego z pionierów działalności charytatywnej w USA i najbogatszego człowieka początków XX wieku - Andrew Carnegie. Na szczęście, niemal 100 lat po śmierci amerykańskiego przemysłowca, wielu miliarderów wciąż podąża za jego radami i dzieli się swoimi fortunami z potrzebującymi. Business Insider, wraz z firmą analityczną Wealth-X, stworzył listę największych filantropów w historii. Oto pierwsza dziesiątka:
10. George Kaiser
Łączne środki na cele charytatywne: 3,3 mld dol.
Majątek: 9,3 mld dol.
George Kaiser jest członkiem zarządu BOK Financial Corporation, a także założycielem fundacji George Kaiser Family Foundation, która zajmuje się m.in. pomocą dzieciom z najbiedniejszych rodzin oraz finansowaniem edukacji.
W 2010 r. Kaiser dołączył do kampanii organizowanej przez Warrena Buffetta i Billa Gatesa "The Giving Pledge" i zobowiązał się do przekazania przynajmniej połowy swojego majątku na cele charytatywne.
Łączne środki na cele charytatywne: 3,3 mld dol.
Majątek: 7,3 mld dol.
Eli Broad to jedyny człowiek, któremu udało się wprowadzić na listę 500 największych przedsiębiorstw Forbesa, dwie firmy z zupełnie różnych branż (firma budowlana KB Home i ubezpieczeniowa SunAmerica). W 1999 r. Broad sprzedał AIG firmę SunAmerica i od 2000 r. zajmuje się tylko filantropią. Jego fundacja inwestuje przede wszystkim w publiczną edukację, badania medyczne i sztukę.
Broad zbudował także prywatne muzeum sztuki w Los Angeles, do którego przekazał ponad 2 tys. należących do niego dzieł sztuki.
Łączne środki na cele charytatywne: 4 mld dol.
Majątek: 27,3 mld dol.
Meksykański przedsiębiorca, magnat telekomunikacyjny i drugi najbogatszy człowiek świata wg. rankingu Forbesa - Carlos Slim Helú, filantropią zajmuje się poprzez Fundación Carlos Slim Helú. Fundacja zainwestowała m.in. 100 mln dol. w ochronę środowiska naturalnego Meksyku, a także 3 mln. dol na zapewnienie dostępu do internetu dla latynoskich rodzin mieszkających USA.
Łączne środki na cele charytatywne: 5 mld dol.
Majątek: 6,5 mld dol.
Gordon Moore był w 1968 r. jednym z założycieli firmy Intel, jednak w 2006 r. zrezygnował ze wszystkich piastowanych przez siebie funkcji i w całości poświęcił się działalności filantropijnej w założonej wraz z małżonką - Gordon and Betty Moore Foundation.
Fundacja przede wszystkim zajmuje się projektami, które zapewnią lepsze życie przyszłym pokoleniom, takimi jak: ochrona środowiska, służba zdrowia czy edukacja.
Łączne środki na cele charytatywne: 5,7 mld dol.
Majątek: 590 mln dol.
W 1957 r. Sulaiman bin Abdul Aziz Al Rajh, wraz ze swoimi trzena braćmi, założył Al Rajhi Bank, który po ponad pół wieku istnienia stał się jednym z największych islamskich banków, a Sulaimanowi zapewnił całkiem spora fortunę.
Jednak w 2013 r. Sulaiman bin Abdul Aziz Al Rajhi zrezygnował z pracy w banku i w całości oddał się działalności filantropijnej poprzez SAAR Foundation, której głównymi celem jest wspieranie: edukacji, służby zdrowia czy badań naukowych. Do fundacji trafiła też większość jego majątku.
Łączne środki na cele charytatywne: 6,3 mld dol.
Majątek: 1,5 mln dol.
Nazywany "Jamesem Bondem filantropii" - Charles Francis Feeney majątku dorobił się na sklepach wolnocłowych. W 1982 założył fundację The Atlantic Philanthropies, do której 2 lata później trafił niemal cały jego majątek. Fundacja przede wszystkim zajmuje się wspieraniem edukacji, badań naukowych, służby zdrowia, a także praw obywatelskich.
Łączne środki na cele charytatywne: 8 mld dol.
Majątek: 15,9 mld dol.
Oprócz zasiadania w zarządzie indyjskiej firmy z branży IT - Wipro, sporą część życia Azima Premji, zajmuje działalność filantropijna w założonej przez niego - Azim Premji Foundation, która za główny cel stawia sobie reformę sytemu edukacji w Indiach.
Azim Premji Foundation jest odpowiedzialna między innymi za program nauki informatyki dla indyjskich uczniów, a także sponsoruje bezpłatny uniwersytet - Azim Premji University.
Łączne środki na cele charytatywne: 8 mld dol.
Majątek: 24,4 mld dol.
George Soros pieniędzy dorobił się przede wszystkim na spekulacjach giełdowych. Jednak największa sławę i miano "człowieka, który wygrąl z Bankiem Anglii" przyniosła mu spekulacja kursem funta szterlinga, która doprowadziła brytyjski bank centralny do wycofania waluty z Mechanizmu Kursów Walutowych (ERM II).
Soros w filantropię zaangażowany jest od 1979 r., kiedy to zaczął przekazywać fundusze na pomoc finansową dla czarnoskórych studentów w RPA. Głównym celem jego fundacji - Instytutu Społeczeństwa Otwartego, jest promowanie demokracji, praw człowieka, a także reform społeczno - ekonomicznych. W latach 80-tych Soros zaangażowany był w pomoc dla ruchów niepodległościowych w krajach Układu Warszawskiego - m.in. przekazywał fundusze na działanie Solidarności.
Łączne środki na cele charytatywne: 21,5 mld dol.
Majątek: 61 mld dol.
Warren Buffett to prawdopodobnie największy inwestorów wśród filantropów i największy filantrop wśród inwestorów. Nazywany "wyrocznią z Omaha" Buffett jest prezesem holdingu Bershire Hathaway i jednym z najbogatszych ludzi świata.
W 2006 r. inwestor zapowiedział, że przeznaczy 85 proc. swojego majątku na cele charytatywne m.in. poprzez fundację Melindy i Billa Gatesów, a także inne fundacje prowadzone przez członków jego rodziny. Z kolei w 2011 r., wraz z Gatesem był inicjatorem kampanii "The Giving Pledge" (Obietnica Darowizny), której celem jest namawianie najbogatszych ludzi świata aby przeznaczyli przynajmniej połowę swojej fortuny na filantropię.
Łączne środki na cele charytatywne: 27 mld dol.
Majątek: 84,2 mld dol.
Choć znany jest przede wszystkim jako założyciel firmy Microsoft, obecnie głównym zajęciem Billa Gatesa jest działalność charytatywna w Bill & Melinda Gates Foundation, którą prowadzi wraz z żoną.
Fundacja działa od 2000 r. na całym świecie i zajmuje się m.in finansowaniem stypendiów dla studentów, walkę z chorobami, szczególnie w krajach trzeciego świata, a także walkę z globalnym ubóstwem i poprawę służby zdrowia w najbiedniejszych częściach świata. Bill & Melinda Gates Foundation to także największa prywatna fundacja charytatywna na świecie.