Razem na cele charytatywne przeznaczyli ponad 90 mld dol. Oto 10 największych filantropów świata

"Człowiek, który umiera bogaty, umiera w niesławie" - to słowa jednego z pionierów działalności charytatywnej w USA i najbogatszego człowieka początków XX wieku - Andrew Carnegie. Na szczęście, niemal 100 lat po śmierci amerykańskiego przemysłowca, wielu miliarderów wciąż podąża za jego radami i dzieli się swoimi fortunami z potrzebującymi. Business Insider, wraz z firmą analityczną Wealth-X, stworzył listę największych filantropów w historii. Oto pierwsza dziesiątka:
George Kaiser George Kaiser Youtube.com/ CBS News

Razem na cele charytatywne przeznaczyli ponad 90 mld dol. Oto 10 największych filantropów świata

 

"Człowiek, który umiera bogaty, umiera w niesławie" - to słowa jednego z pionierów działalności charytatywnej i najbogatszego człowieka początków XX wieku - Andrew Carnegie. Na szczęście, niemal 100 lat po śmierci amerykańskiego przemysłowca, wielu miliarderów wciąż podąża za jego radami i dzieli się swoimi fortunami z potrzebującymi.
Business Insider, wraz z firmą analityczną Wealth-X, stworzył listę największych filantropów w historii. Oto pierwsza dziesiątka:

"Człowiek, który umiera bogaty, umiera w niesławie" - to słowa jednego z pionierów działalności charytatywnej w USA i najbogatszego człowieka początków XX wieku - Andrew Carnegie. Na szczęście, niemal 100 lat po śmierci amerykańskiego przemysłowca, wielu miliarderów wciąż podąża za jego radami i dzieli się swoimi fortunami z potrzebującymi. Business Insider, wraz z firmą analityczną Wealth-X, stworzył listę największych filantropów w historii. Oto pierwsza dziesiątka:

 

10. George Kaiser

Łączne środki na cele charytatywne: 3,3 mld dol.

Majątek: 9,3 mld dol.

George Kaiser jest członkiem zarządu BOK Financial Corporation, a także założycielem fundacji George Kaiser Family Foundation, która zajmuje się m.in. pomocą dzieciom z najbiedniejszych rodzin oraz finansowaniem edukacji.

W 2010 r. Kaiser dołączył do kampanii organizowanej przez Warrena Buffetta i Billa Gatesa "The Giving Pledge" i zobowiązał się do przekazania przynajmniej połowy swojego majątku na cele charytatywne.

9. Eli Broad

Łączne środki na cele charytatywne: 3,3 mld dol.

Majątek: 7,3 mld dol.

Eli Broad to jedyny człowiek, któremu udało się wprowadzić na listę 500 największych przedsiębiorstw Forbesa, dwie firmy z zupełnie różnych branż (firma budowlana KB Home i ubezpieczeniowa SunAmerica). W 1999 r. Broad sprzedał AIG firmę SunAmerica i od 2000 r. zajmuje się tylko filantropią. Jego fundacja inwestuje przede wszystkim w publiczną edukację, badania medyczne i sztukę.

Broad zbudował także prywatne muzeum sztuki w Los Angeles, do którego przekazał ponad 2 tys. należących do niego dzieł sztuki.

Carlos Slim Helu Carlos Slim Helu fot. DARIO LOPEZ-MILLS

8. Carlos Slim Helú

Łączne środki na cele charytatywne: 4 mld dol.

Majątek: 27,3 mld dol.

Meksykański przedsiębiorca, magnat telekomunikacyjny i drugi najbogatszy człowiek świata wg. rankingu Forbesa - Carlos Slim Helú, filantropią zajmuje się poprzez Fundación Carlos Slim Helú. Fundacja zainwestowała m.in. 100 mln dol. w ochronę środowiska naturalnego Meksyku, a także 3 mln. dol na zapewnienie dostępu do internetu dla latynoskich rodzin mieszkających USA.

Gordon Moore - jego prawo sprawdza się od dekad. Tylko czy wciąż ma sens? Gordon Moore - jego prawo sprawdza się od dekad. Tylko czy wciąż ma sens? Gordon Moore / fot. Intel

7. Gordon Moore Gordon and Betty Moore Foundation

Łączne środki na cele charytatywne: 5 mld dol.

Majątek: 6,5 mld dol.

Gordon Moore był w 1968 r. jednym z założycieli firmy Intel, jednak w 2006 r. zrezygnował ze wszystkich piastowanych przez siebie funkcji i w całości poświęcił się działalności filantropijnej w założonej wraz z małżonką - Gordon and Betty Moore Foundation.

Fundacja przede wszystkim zajmuje się projektami, które zapewnią lepsze życie przyszłym pokoleniom, takimi jak: ochrona środowiska, służba zdrowia czy edukacja.

Sulaiman bin Abdul Aziz Al Rajhi Sulaiman bin Abdul Aziz Al Rajhi Youtube.com/AlRajhiUniversity's channel

6. Sulaiman bin Abdul Aziz Al Rajhi

Łączne środki na cele charytatywne: 5,7 mld dol.

Majątek: 590 mln dol.

W 1957 r. Sulaiman bin Abdul Aziz Al Rajh, wraz ze swoimi trzena braćmi, założył Al Rajhi Bank, który po ponad pół wieku istnienia stał się jednym z największych islamskich banków, a Sulaimanowi zapewnił całkiem spora fortunę.

Jednak w 2013 r. Sulaiman bin Abdul Aziz Al Rajhi zrezygnował z pracy w banku i w całości oddał się działalności filantropijnej poprzez SAAR Foundation, której głównymi celem jest wspieranie: edukacji, służby zdrowia czy badań naukowych. Do fundacji trafiła też większość jego majątku.

Charles Francis Feeney Charles Francis Feeney Youtube.com/UC San Francisco

5. Charles Francis Feeney

Łączne środki na cele charytatywne: 6,3 mld dol.

Majątek: 1,5 mln dol.

Nazywany "Jamesem Bondem filantropii" - Charles Francis Feeney majątku dorobił się na sklepach wolnocłowych. W 1982 założył fundację The Atlantic Philanthropies, do której 2 lata później trafił niemal cały jego majątek. Fundacja przede wszystkim zajmuje się wspieraniem edukacji, badań naukowych, służby zdrowia, a także praw obywatelskich.

4. Azim Premji

Łączne środki na cele charytatywne: 8 mld dol.

Majątek: 15,9 mld dol.

Oprócz zasiadania w zarządzie indyjskiej firmy z branży IT - Wipro, sporą część życia Azima Premji, zajmuje działalność filantropijna w założonej przez niego - Azim Premji Foundation, która za główny cel stawia sobie reformę sytemu edukacji w Indiach.

Azim Premji Foundation jest odpowiedzialna między innymi za program nauki informatyki dla indyjskich uczniów, a także sponsoruje bezpłatny uniwersytet - Azim Premji University.

3. George Soros

Łączne środki na cele charytatywne: 8 mld dol.

Majątek: 24,4 mld dol.

George Soros pieniędzy dorobił się przede wszystkim na spekulacjach giełdowych. Jednak największa sławę i miano "człowieka, który wygrąl z Bankiem Anglii" przyniosła mu spekulacja kursem funta szterlinga, która doprowadziła brytyjski  bank centralny do wycofania waluty z Mechanizmu Kursów Walutowych (ERM II).

Soros w filantropię zaangażowany jest od 1979 r., kiedy to zaczął przekazywać fundusze na pomoc finansową dla czarnoskórych studentów w RPA. Głównym celem jego fundacji - Instytutu Społeczeństwa Otwartego, jest promowanie demokracji, praw człowieka, a także reform społeczno - ekonomicznych. W latach 80-tych Soros zaangażowany był w pomoc dla ruchów niepodległościowych w krajach Układu Warszawskiego - m.in. przekazywał fundusze na działanie Solidarności.

2. Warren Buffett

Łączne środki na cele charytatywne: 21,5 mld dol.

Majątek: 61 mld dol.

Warren Buffett to prawdopodobnie największy inwestorów wśród filantropów i największy filantrop wśród inwestorów. Nazywany "wyrocznią z Omaha" Buffett jest prezesem holdingu Bershire Hathaway i jednym z najbogatszych ludzi świata.

W 2006 r. inwestor zapowiedział, że przeznaczy 85 proc. swojego majątku na cele charytatywne m.in. poprzez fundację Melindy i Billa Gatesów, a także inne fundacje prowadzone przez członków jego rodziny. Z kolei w 2011 r., wraz z Gatesem był inicjatorem kampanii "The Giving Pledge" (Obietnica Darowizny), której celem jest namawianie najbogatszych ludzi świata aby przeznaczyli przynajmniej połowę swojej fortuny na filantropię.

Bill Gates Bill Gates fot. FRANCOIS LENOIR / REUTERS

1. Bill Gates

Łączne środki na cele charytatywne: 27 mld dol.

Majątek: 84,2 mld dol.

Choć znany jest przede wszystkim jako założyciel firmy Microsoft, obecnie głównym zajęciem Billa Gatesa jest działalność charytatywna w Bill & Melinda Gates Foundation, którą prowadzi wraz z żoną.

Fundacja działa od 2000 r. na całym świecie i zajmuje się m.in finansowaniem stypendiów dla studentów, walkę z chorobami, szczególnie w krajach trzeciego świata, a także walkę z globalnym ubóstwem i poprawę służby zdrowia w najbiedniejszych częściach świata. Bill & Melinda Gates Foundation to także największa prywatna fundacja charytatywna na świecie.

Więcej o: