Tak właściciel Amazona traci miliardy przez tweety Donalda Trumpa

Założyciel i dyrektor generalny Amazona Jeff Bezos zaproponował niegdyś, że za pomocą jednej ze swoich rakiet wystrzeli Donalda Trumpa w kosmos. W ostatnim tygodniu Bezos mógł żałować, że tak się nie stało, ponieważ stracił miliardy dolarów przez tweety prezydenta Trumpa, bijące w jego spółkę.
Jeff Bezos, założyciel Amazona Jeff Bezos, założyciel Amazona fot. Wikipedia/ James Duncan Davidson / CC BY 2.0 / Jacek Babiel / Agencja Wyborcza.pl

130 miliardów dolarów Amazona

Jeff Bezos jest najbogatszym człowiekiem na świecie, jego majątek szacuje się na ponad 100 miliardów dolarów. Zasobność jego portfela opiera się w dużej mierze na notowaniach akcji Amazona, którego jest szefem i właścicielem. Wraz ze wzrostem kursu akcji na początku 2018 r., jego fortuna wzrosła o ponad 30 miliardów dolarów. W poniedziałek, 26 marca, majątek Jeffa Bezosa sięgnął niemal 130 miliardów dolarów - według Forbesa oraz Bloomberga.

Kurs Amazona na giełdzie - 1 rok Kurs Amazona na giełdzie - 1 rok Investing.com

Amazon traci na wartości

Po tygodniu i czterech tweetach Trumpa związanych z Amazonem, majątek Bezosa stopniał o 16 miliardów dolarów. Akcje Amazona dołowały szczególnie gwałtownie w ostatni poniedziałek, kiedy przecena sięgnęła 6 proc.

Decydującym powodem spadków było zachowanie Donalda Trumpa, który pod koniec marca zaatakował na Twitterze Amazona. Zarzucił spółce m.in. to, że płaci zbyt niskie podatki, co powoduje wielkie straty dla budżetu Stanów Zjednoczonych.

Prezydent USA Donald Trump (oraz prezydent Łotwy Raimonds Vejonis, prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i prezydent Litwy Dalia Grybauskaite) podczas wspólnej konferencji w Białym Domu. Waszyngton, 3 kwietnia 2018 Prezydent USA Donald Trump (oraz prezydent Łotwy Raimonds Vejonis, prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i prezydent Litwy Dalia Grybauskaite) podczas wspólnej konferencji w Białym Domu. Waszyngton, 3 kwietnia 2018 Fot. Evan Vucci / AP Photo

Obsesja Trumpa?

Donald Trump był krytyczny wobec Bezosa na długo zanim został prezydentem USA. Twierdził, że szef Amazona używa dziennika Washington Post, którego jest właścicielem, aby utrzymać "niskie podatki w swojej nieprzynoszącej zysku firmie Amazon".

Jeff Bezos odpowiedział na Twitterze pisząc, że ma dla Trumpa miejsce w rakiecie, którą wyśle w kosmos.

Jeff Bezos, szef Amazon Jeff Bezos, szef Amazon Fot. Steve Jurvetson

Bezos znacznie bogatszy niż Trump

Część mediów pisze, że amerykański prezydent ma wręcz obsesję na punkcie Amazona. Chodzi o to, że Trump urodził się bogaty i zawsze zwracał na siebie uwagę jako przedsiębiorca. Bezos tymczasem sam dorobił się fortuny, jest spokojny, ale za to bardziej podziwiany i wpływowy jako przedsiębiorca, niż Trump. Oczywiście jest też zacznie bogatszy. Majątek Donalda Trumpa szacuje się na 3 mld dol.

Więcej o: