Stworzony przez fundację non-profit Outrider symulator pozwala przekonać się jakie do jakich zniszczeń może doprowadzić wybuch bomby atomowej. To pierwszy tak łatwy i wygodny w obsłudze symulator ogólnodostępny w internecie.
Ukryty na stronie fundacji symulator (LINK) pozwala wybrać dowolne miejsce na świecie jako cel zrzutu bomby nuklearnej. Do wyboru jest kilka faktycznie istniejących bomb, m.in. malutka Little Boy czy potężna Car Bomba (Tsar Bomba).
Co istotne, można wybrać samodzielnie czy bomba ma zostać zdetonowana na poziomie gruntu czy w powietrzu. Ta druga opcja zwiększa zasięg rażenia. W ramach eksperymentu przeprowadziliśmy symulację eksplozji najmniejszej i największej dostępnej bomby w miejscu Pałacu Kultury i Nauki w warszawie.
Ta pierwsza to słynna Little Boy o sile 15 kt, która w 1945 roku wybuchła nad Hiroszimą zabijając dziesiątki tysięcy osób. Według danych pokazywanych przez symulator eksplozja nad stolicą Polski pochłonęłaby 75 tys. ofiar (kolejne 237 tys. rannych). Sama fala uderzeniowa objęłaby teren prawie 10 km kw. niszcząc wszystko po drodze.
Little Boy, choć niezwykle śmiercionośna byłaby niczym w starciu z największą Car Bombą o sile 50 000 - 58 000 kt. To eksperymentalny ładunek termojądrowy zdetonowany w 1961 roku w ramach testu nad archipelagiem Nowa Ziemia.
Zdetonowana w symulatorze w tym samym miejscu co Little Boy wyrządziłaby ogromne szkody w promieniu wielu kilometrów. Sama kula ognia zajęłaby powierzchnię 31 km kw. równając z ziemią centrum Warszawy.
Kolejne niemniej wielkie szkody wyrządziłaby fala uderzeniowa, która zniszczyłaby nie tylko samą stolicę, ale także podwarszawskie Legionowo na północy czy Piaseczno na południu. Promieniowanie cieplne objęłoby teren o powierzchni 11 300 km kw. powodując oparzenia trzeciego stopnia w promieniu ponad 100 km od Pałacu Kultury.
Pod wpływem jego rażenia byłyby zatem takie miejscowości jak Warka czy Garwolin. Zdaniem symulatora wybuch Car Bomby zabiłby 2 mln ludzi i ranił kolejne pół miliona, choć w rzeczywistości liczby te mogłyby być znacznie większe.
Dzieło organizacji Outrider pobiera dane z symulatora NUKEMAP stworzonego przez profesora SIT Alexa Wellersteina i prezentuje je w znacznie bardziej przystępnej formie.
Jak zaznacza sam Outrider na swojej stronie, dane nie są zupełnie precyzyjne, jednak dają ogólne wyobrażenie na temat tego, jakie szkody powoduje użycie bomby atomowej.