Jak oszczędzać energię w smartfonie? 5 prostych trików, które wydłużą czas pracy [PORADNIK]

Baterię w smartfonach nie są doskonałe i raczej jeszcze długo nie doczekamy się rewolucji w tym aspekcie. Większość użytkowników cierpi z powodu zbyt małej pojemności akumulatora. Są jednak sposoby, które pozwalają wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu. Na przykładzie telefonu z Androidem pokazujemy 5 najlepszych trików.
Jak oszczędzać baterię w smartfonie? Jak oszczędzać baterię w smartfonie? fot. screen

1) Wyłącz / odinstaluj niepotrzebne aplikacje

Pierwszą i jedną z ważniejszych rzeczy, o której trzeba pamiętać, aby zaoszczędzić trochę energii jest zrobienie porządku w smartfonie. Warto pozbyć się (odinstalować / wyłączyć) aplikacji, z których nie korzystamy, bo wiele z nich niepostrzeżenie wykorzystuje procesor i energię akumulatora.

Można tez pomyśleć o lżejszych odpowiednikach niektórych aplikacji (np. Facebook Lite czy Messenger Lite). Korzystanie z nich zaowocuje lepszym czasem pracy na jednym ładowaniu. Dobrą praktyką jest także zamykanie programów, z których nie będziemy już korzystać.

Jak oszczędzać baterię w smartfonie? Jak oszczędzać baterię w smartfonie? fot. screen

2) Zmniejsz jasność i czas do uśpienia ekranu

Wyświetlacz to chyba najbardziej oczywisty element, o którym powinniśmy pomyśleć zaraz po pozbyciu się prądożernych programów. Ekrany w smartfonach są coraz większe, a wraz ze wzrostem ich rozmiaru nie rośnie niestety pojemność akumulatora.

Warto zadbać zatem, aby w miarę możliwości ręcznie zmniejszyć podświetlenie również w trybie automatycznym. Smartfon będzie dobierał wtedy nieco mniejszą jasność, a to pozwoli zaoszczędzić sporo energii. 

Wiele osób zapomina też o samodzielnym wygaszaniu ekranu, gdy nie jest używany. Ratunkiem będzie skrócenie czasu uśpienia ekranu do niezbędnego minimum. Dobrą praktyką jest także korzystanie z ciemnej tapety na telefonach z ekranami OLED. To przysporzy dodatkowych oszczędności.

Jak oszczędzać baterię w smartfonie? Jak oszczędzać baterię w smartfonie? fot. screen

3) Wyłącz lokalizację

Jeśli nie zaglądałeś w ustawienia lokalizacji to prawdopodobnie twój telefon jest domyślnie ustawiony w tryb wysokiej dokładności. Smartfon określa więc lokalizację korzystając jednocześnie z Wi-Fi, Bluetootha, sieci komórkowych i modułu GPS.

Jeśli w tym momencie nie używasz nawigacji lepiej przełącz się w tryb oszczędzania baterii. Warto też zrezygnować z ciągłego skanowania sieci Wi-Fi i Bluetooth. Osobom, którym nie będzie to przeszkadzało w codziennym użytkowaniu radzimy zupełnie wyłączyć lokalizację w telefonie.

Jak oszczędzać baterię w smartfonie? Jak oszczędzać baterię w smartfonie? fot. screen

4) Wyłączaj LTE, gdy go nie używasz

Nie jest tajemnicą, że połączenie z internetem poprzez 3G i 4G zużywa sporo energii z akumulatora. Tymczasem wiele osób zapomina o ich wyłączaniu i w efekcie smartfon prosi o podłączanie do ładowarki jeszcze przed końcem dnia.

Warto pamiętać o wyłączeniu tych modułów, podczas gdy nie korzystamy z telefonu. W miejscach, gdzie mamy dostęp do sieci Wi-Fi dobrze jest połączyć się z routerem. Wi-Fi w smartfonie zużywa znacznie mniej prądu, co skutkuje dłuższą pracą z dala od gniazdka. Możemy też zaznaczyć w ustawieniach Wi-Fi opcję wyłączania tego modułu podczas uśpienia telefonu.

Na noc warto też wyłączyć wszystkie sieci lub przełączyć urządzenie w tryb samolotowy. Podczas snu nie jest potrzebne, a w ten sposób również zaoszczędzimy trochę energii.

Jak oszczędzać baterię w smartfonie? Jak oszczędzać baterię w smartfonie? fot. screen

5) Włącz oszczędzanie energii

Tryb oszczędzania energii jest domyślnie dostępny we wszystkich smartfonach z Androidem i iOS, warto zatem z niego skorzystać.

Włączenie tej opcji poskutkuje m.in. obniżeniem taktowania procesora, zmniejszeniem jasności ekranu czy uproszczeniem animacji systemowych, co przekłada się na spadek zużycia energii. Można też zaplanować, aby smartfon sam przełączał się w tryb oszczędny czy np. 15 proc. naładowania.

Czytaj też: Ładujesz w ten sposób swój telefon? Możesz łatwo zniszczyć baterię [PORADNIK]

Więcej o:
Komentarze (32)
5 porad, jak oszczędzać baterię w smartfonie z Androidem [PORADNIK]
Zaloguj się
 • kloceklego

  Oceniono 11 razy 9

  "Jak oszczędzać energię w smartfonie?"

  lajkowac na fejsie tylko zdjęcia naprawdę śmiesznych kotów.

 • Krzysztof Kowalski

  Oceniono 2 razy 2

  Najlepiej wszystko włączyć... Kuzwa XXI wiek latają na Marsa, a my mamy baterie oszczędzać w smartfonie... Może niech producenci zrobią lepsze ogniwa cholera jasna, żebyśmy nie musieli wyłączać wifi, LTE, GPS... Chce żeby mój telefon pracował chociaż 2 dni na baterii! Tyle w temacie

 • horatio_valor

  Oceniono 2 razy 2

  Mam inną radę: wyjąć kartę SIM. Moja stara komórka, która leży w szufladzie, po naładowaniu trzyma miesiąc.

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 2 razy 2

  === Dobrą praktyką jest także zamykanie programów, z których nie będziemy już korzystać. ===

  Teoretycznie to oczywistość. Tymczasem...
  Po zakończeniu korzystania z internetu wyłączyłem / zamknąłem przeglądarkę. Potem jeszcze kliknąłem w przycisk zamykania zbędnych programów i odzyskiwania pamięci. Po kwadransie, gdy sięgnąłem znów po smartfona, był wyświetlony komunikat typu "Telefon działa powoli, znaleziono działającą aplikację: przeglądarka internetowa". W ustawieniach przeglądarki nie ma opcji typu "Pracuj w tle choćby cię ileś razy zamykali". I co z taką samodzielną łajzą zrobić?

 • pani blondynka

  Oceniono 2 razy 2

  Myślałam,że w poradniku znajdę więcej porad. Te, które są podane są słabe. Po co włączać tryb samolotowy skoro można wyłączyć telefon? W nocy śpimy,a nie szperamy w necie :)

 • boniface

  Oceniono 1 raz 1

  Po wykonaniu wszystkich tych wskazówek zastanów się po jaki gwint potrzebny tobie „smartfon” kiedy jedyna zaleta w przedłużeniu żywotności jego baterii jest stan „dumpfona” czyli bycie głuchym i ślepym? Po co wydawać kasę na cis co nie działa tak jak ty chcesz lub opisał to producent? Może warto wtedy zainwestować w coś co działa, albo kupić to co jest sprawdzone czyli dzwoni i odbiera dzwonki i tyle.

 • xezaq

  Oceniono 7 razy 1

  Jeśli wszystko odinstaluję i powyłączam to.... PO CO MI SMARTFON? Przestaje być smart a może nawet i fon. Co mi za pożytek z tego, że "czyma" kilka godzin dłużej, jak jest kompletnie bezużyteczny (bo tylko leży i "czyma")

 • xynat

  Oceniono 1 raz 1

  Najbardziej mnie rozbawiła porada o wyłączaniu programów. A jak niby mam to zrobić skoro większość programów nie ma opcji wyłączenia znanej z desktopowych wersji programów? W Androidzie wszystko działa w tle aby non-stop zbierać informacje o tym co ja robię.

 • mgkgk

  Oceniono 1 raz 1

  Wodotryski na maxa plus bank energii na plecach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX