Jednym z winowajców kurczącego się miejsca w smartfonie są aplikacje. Ich wybór w Google Play jest ogromny, dlatego często zapominamy się w instalowaniu kolejnych pozycji.
Najlepiej zatem raz na jakiś czas przejrzeć listę zainstalowanych aplikacji i odinstalować te, z których już nie korzystamy lub przydają się bardzo rzadko. Im jest ich mniej, tym lepiej dla pamięci telefonu.
W tym celu wystarczy wejść w Ustawienia > Aplikacje. Tam znajdziemy listę wszystkich programów ze smartfona. Po kliknięciu w konkretną pozycję na dole znajdziemy przycisk "Odinstaluj". Warto też pamiętać, że kilku programów systemowych nie da się wykasować z systemu.
Gdy w smartfonie zostaną już wyłącznie przydatne aplikacje, warto także wyczyścić ich pamięć cache. Jest to specjalna przestrzeń, gdzie programy przechowują dane, aby nie sięgać po nie za każdym razem, kiedy ponownie potrzebujemy skorzystać z ich zasobów.
Po jakimś czasie niepotrzebne już dane marnują cenne miejsce. Aby się ich pozbyć, należy przejść do Ustawień > Przechowywanie > Pamięć podręczna. Potem trzeba już tylko kliknąć "Dane pamięci podręcznej" i zaakceptować wykonania operacji.
Można też wyczyścić pamięć cache tylko w wybranych programach, najlepiej w tych rzadziej używanych. W tym celu trzeba postępować podobnie jak przy odinstalowaniu aplikacji, ale w konkretnej aplikacji kliknąć "Wymaż dane" lub "Opróżnij cache". Podczas tej operacji nie tracimy danych logowania czy stanów zapisu gier.
Jeśli macie w smartfonie sporo multimediów, kasowanie danych cache i odinstalowywanie aplikacji może nie wystarczyć. Często najwięcej miejsca w pamięci telefonu zajmują nagromadzone przez wiele miesięcy multimedia np. zdjęcia i filmy.
Warto zatem raz na jakiś czas przenieść wszystkie pliki multimedialne do pamięci komputera lub na zewnętrzny dysk twardy. Te zdjęcia i filmy, do których warto byłoby mieć dostęp z poziomu telefonu można też przenieść na kartę MicroSD (jeśli wasz smartfon je obsługuje) lub skorzystać z chmury.
Do przechowywania multimediów świetnie nadadzą się usługi takie jak Dropbox lub Dysk Google, gdzie na start dostajemy 15 GB. Można też korzystać z aplikacji Google Zdjęcia. O ile zgodzimy się na kompresję zdjęć, przestrzeń na dane nie jest w żaden sposób limitowana.
Kolejnym, choć już nieco bardziej radykalnym sposobem jest ograniczenie jakości zdjęć i filmów. Domyśle, maksymalne ustawienia nie zawsze są potrzebne, a fotografie w niższej rozdzielczości powinny również świetnie się sprawdzić.
Nie zawsze musimy filmować w najwyższym trybie 4K, którego pliki zajmują najwięcej miejsca w pamięci urządzenia. Dzięki temu nowo nagrane filmy będą ważyły nawet czterokrotnie mniej. Opcję filmowania przy najlepszych ustawieniach można zostawić sobie z kolei tylko na specjalne okazje.
W smartfonie z Androidem, tak samo jak na komputerze, z czasem gromadzi się sporo plików - śmieci. Warto skorzystać z menedżera plików i dokładnie przejrzeć znajdujące się tam dane. Dobrze jest wykasować niepotrzebne już foldery, stare dane instalacyjne, niepotrzebne zrzuty ekranu czy wszystkie zdublowane pliki. Sporo śmieci znajdziemy m.in. w folderze "Pobrane", gdzie warto zajrzeć w pierwszej kolejności.
Wiele smartfonów z Androidem ma także odpowiednią funkcję czyszczenia śmieci zaszytą w ustawieniach. Zazwyczaj wystarczy wejść w Ustawienia > Pamięć wewnętrzna i tam znaleźć odpowiednia funkcję. Taka aplikacja wyręczy nas w ręcznym usuwaniu śmieci.