Kilka trików na przyspieszenie smartfona z Androidem. Proste, ale skuteczne sposoby [PORADNIK]

Smartfon nie radzący sobie ze zbyt dużym obciążeniem potrafi mocno irytować. Taki problem spotyka wielu użytkowników sprzętu z Androidem. Oto kilka sprawdzonych sposobów na przyspieszenie systemu operacyjnego w telefonie.
Odinstalowanie lub wyłączenie aplikacji (LG V30 - Android 7.1.2) Odinstalowanie lub wyłączenie aplikacji (LG V30 - Android 7.1.2) fot. zrzuty ekranowe

Odinstaluj lub wyłącz zbędne aplikacje

Pierwszym najważniejszym krokiem, jaki należy wykonać jest pozbycie się z systemu zbędnych programów. Podczas używania smartfona często instalujemy aplikacje, które przydały się tylko raz i nie są już potrzebne. Wciąż zalegają jednak w pamięci urządzenia i pracują w tle, obciążając procesor.

W celu ich usunięcie wejdź w ustawienie i wybierz zakładkę "Aplikacje". Znajdziesz tam listę wszystkich programów. Po wybraniu konkretnej pozycji zobaczysz przycisk "Odinstaluj" lub "Wyłącz" w przypadku wielu programów preinstalowanych. Możesz też wybrać aplikację z szuflady na pulpicie i przeciągnąć je do kosza.

Czyszczenie pamięci cache aplikacji (LG V30 - Android 7.1.2) Czyszczenie pamięci cache aplikacji (LG V30 - Android 7.1.2) fot. zrzuty ekranowe

Wyczyść pamięć cache aplikacji

Kolejnym, równie istotnym krokiem jest sprzątnięcie "śmieci", jakie zostawiają co sobie wszystkie aplikacje. Takie dane pomagają szybciej uruchamiać aplikacje lub wczytywać często odwiedzane strony w przeglądarce. W pamięci podręcznej przechowywane są często wykorzystywane dane, dzięki czemu system może skorzystać z nich szybciej. Niestety po jakimś czasie rozmiar jaki zajmują tego typu dane zaczyna się niebezpiecznie rozrastać i wpływa negatywnie na szybkość pracy samej aplikacji, a nawet całego smartfonu.

Możliwość wyczyszczenia danych cache każdej z aplikacji znajdziemy w tym samym miejscu, co opcje je wyłącznie (w ustawieniach, w zakładce aplikacje). Następnie wystarczy kliknąć na "wyczyść pamięć podręczną" lub "wyczyść cache" (w zależności od modelu smartfona). Taka operacja nie spowoduje zniknięcia zapisanych w pamięci danych dotyczących ustawień konta użytkownika i logowania.

Zmiana tapety w Androidzie 8.1 Zmiana tapety w Androidzie 8.1 fot. screen

Wyłącz widżety i animowane tapety

Jedną z przyczyn wolniejszej pracy smartfona są wszystkie procesy, które działają w tle. Po pozbyciu się zbędnych aplikacji warto również zainteresować się ustawionymi widżetami i animowaną tapetą. Na słabszych smartfonach mogą one mocno obciążać procesor, dlatego warto z nich zrezygnować.

Warto zupełnie pozbyć się widżetów lub ograniczyć ich liczbę do minimum. Każdy powoduje bowiem pewne obciążenie dla systemu. Animowaną tapetę lepiej z kolei zastąpić statycznym zdjęciem, co również pozytywnie wpłynie na szybkość telefonu.

Wolne miejsce w pamięci na Androidzie 8.1 Wolne miejsce w pamięci na Androidzie 8.1 fot. screen

Zadbaj o wolne miejsce na dane

Dzisiejsze smartfony mające po 32, 64 GB lub więcej pamięci wewnętrznej zachęcają do przechowywania jak największej ilości danych. Nie można jednak przesadzać zapełniając dysk "po same brzegi", bo wówczas smartfon może znacząco zwolnić.

Pamięć flash stosowana w smartfonach, podobnie jak dyski SSD w komputerach wymagają do prawidłowej pracy nieco przestrzeni. Przyjmuje się, że warto zostawić przynajmniej 20 proc. wolnego miejsca.

Najlepiej w takiej sytuacji przenieść część starszych zdjęć czy filmów na kartę MicroSD (o ile to możliwe) lub skorzystać z zewnętrznego dysku lub pamięci komputera. Można też skorzystać z dysku internetowego lub Google Photos. W przypadku tej drugiej usługi, o ile zgodzimy się na kompresowanie fotografii mamy do dyspozycji nielimitowaną przestrzeń.

Aplikacje w wersji Lite lub Go Aplikacje w wersji Lite lub Go fot. screen

Korzystaj z aplikacji w wersji "Lite"

Twórcy aplikacji często mocno zapędzają się w ulepszaniu swoich produktów. Dodając kolejne, często niepotrzebne funkcje sprawiają, że wiele słabszych smartfonów nie jest w stanie ich "udźwignąć". Świetny przykład to aplikacje Facebook i Messenger.

Na szczęście w wielu przypadkach mamy do dyspozycji lżejsze wersje "Lite" lub "Go" tych aplikacji. Zajmują znacznie mniej miejsca w smartfonie i zdecydowanie mniej obciążają procesor.

Trzeba jednak pamiętać, że są mocno okrojone, dlatego nie każdy będzie gotów z nich korzystać. Ich popularność wskazuje, jednak na to, że dla wielu użytkowników są idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że przy okazji znacznie bardziej szanują energię w akumulatorze smartfona.

Więcej o: