Podwyżki emerytur od 1 marca. Zmiany w 500 plus

Od 1 marca emerytury wzrosną. Zyskają również osoby z niepełnosprawnością pobierające świadczenie 500 plus. Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy.

Podpisany przez Andrzeja Dudę dokument zakłada wzrost minimalnej emerytury o 50,88 zł brutto. Senat zabiegał o podwyżkę świadczenia o 70 zł.

Podwyżka emerytury od 1 marca

Nowelizacja ustawy podpisanej przez prezydenta spowoduje wzrost minimalnej emerytury o trochę ponad 50 zł brutto. Senat wnioskował o podwyżkę świadczenia do 70 zł. Ostatecznie Sejm odrzucił projekt izby wyższej, wyjaśniając, że "nie ma na to pieniędzy". Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto. W związku z podwyżką od poniedziałku najniższa emerytura wyniesie 1250,88 zł brutto, a wszystkie emerytury wzrosną o ponad 4 proc. Od 1 marca wzrosną także renty. Świadczenie z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 938,16 zł, obecnie jest to 900 zł. Renta rodzinna od marca wyniesie 1250,88 zł, a świadczenie przedemerytalne - 1262,34 zł.

Przewodniczący NSZZ 'Solidarność' Piotr Duda i prezydent RP Andrzej Duda"Nie odpuścimy". "Solidarność" żąda nowych emerytur, Duda jest na "tak"

Zmiany w 500 plus

Przy okazji waloryzacji emerytur została podniesiona kwota dochodów przy świadczeniu 500 plus dla osób z niepełnosprawnością. "W tym roku próg wynosi 1772,08 zł" - poinformowała na Twitterze Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia
Więcej o: