Operator telewizji cyfrowej oferuje ubezpieczenia mieszkania. Przez telewizor

Wykupienie ubezpieczenia mieszkania nie wstając od telewizora? Multimedia Polska, drugi największy operator kablowy w Polsce, zaoferował taką możliwość swoim klientom.

T-Commerce to usługi i zakupy realizowane za pośrednictwem telewizji cyfrowej, które umożliwiają natychmiastowy zakup albo dodatkowe usługi przy użyciu pilota. Jak zauważa Bartłomiej Kasiński z Pionu Strategii i Rozwoju Multimedia Polska w komunikacie prasowym, oferowanie ubezpieczeń przez telewizor może budzić zdziwienie. Jednak, według Kasińskiego, jest to działanie pionierskie i podobne zdziwienie musiało budzić kiedyś oferowanie usług przez telefon.

Ubezpieczenie zamawiamy na specjalnym kanale telewizyjnym uruchomionym przez Multimedia Polska, a opłacane jest przy okazji comiesięcznego rozliczenia z firmą.

Na razie wykupić można jedynie oferowaną przez firmę ubezpieczeniową HDI polisę chroniącą dom lub mieszkanie. Umowa ubezpieczenia może zostać zawarta w jednym z czterech wariantów, w zależności od wielkości mieszkania i wartości.

Koszt? Przyjmując, że średnia cena za metr kwadratowy w Polsce wynosi 5 tys. zł, to za mieszkanie o wartości 300 tys. zł (czyli około 60 m kw.) składka miesięczna będzie wynosiła 13 zł, czyli 156 zł rocznie. To dosyć mało. Taniej ubezpieczyć takie mieszkanie można m.in. w firmie Uniqa i w Warcie, jednak ceny w pozostałych ubezpieczalniach są zwykle wyższe.

Polisa zapewnia standardową ochronę przed żywiołami, czyli od ognia i innych zdarzeń losowych, oraz od kradzieży z włamaniem, rozboju i dewastacji.

W ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziemy również tzw. wyłączenia, czyli sytuacje, w których nie dostaniemy od ubezpieczyciela ani złotówki. Tak jak większość ubezpieczycieli, HDI nie bierze na siebie ryzyka zalania wynikającego z przenikania wód gruntowych. To bardzo częsty powód odmowy wypłaty odszkodowania w przypadku powodzi, bo domy, które nie zostały zalane bezpośrednio przez powódź, mogą zostać zniszczone właśnie przez podwyższenie poziomu wód gruntowych.

Odszkodowania nie dostaniemy też za zniszczenia spowodowane działaniem temperatury, wody, pary, wilgoci czy zagrzybienia, jeśli te zjawiska nie miały gwałtownego charakteru. Ubezpieczyciel nie odpowiada też za szkody górnicze czy jakiekolwiek zniszczenia balkonu czy tarasu. Polisa nie działa też, gdy zniszczenia powstaną z naszej winy, czyli np. przez nieszczelność dachu, okien czy popsutą instalację elektryczną.

To nie pierwsza próba wykorzystania interaktywnych możliwości telewizji cyfrowej przez Multimedia Polska. W sierpniu 2010 roku w ramach tworzonej przez operatora telewizji aMazing widzowie mogli zamówić jazdę próbną samochodem Skoda. Jak to działało? Podczas serwisu informacyjnego pojawiał się na ekranie komunikat zachęcający do odbycia jazd. Można było je zamówić, wciskając odpowiedni guzik na pilocie.

Od czerwca tego roku operator emituje także interaktywne reklamy w ramach usługi Vision+. Podczas oglądania reklamy widz może nacisnąć na pilocie przycisk, po czym otrzyma dodatkowe informacje o produkcie, zniżkowe kupony czy bezpłatne próbki. Informowany jest o tym za pomocą specjalnej planszy wyświetlanej w trakcie emisji spotu. Jak zapewnia biuro prasowe Multimedia Polska, pierwsza taka reklama, stworzona przez Orange, spowodowała reakcję u niemal 30 proc. widzów. Z tej formy reklamy Orange korzysta u operatora do dziś.

Bartłomiej Kasiński w komunikacie prasowym ujawnił, że następnym krokiem rozważanym przez jego firmę jest zaoferowanie abonentom także ubezpieczenia OC samochodu. Wszystko zależy jednak od popularności obecnie oferowanej usługi.

Multimedia Polska to drugi co do wielkości operator kablowy w Polsce. W drugim kwartale 2012 roku miał nieco ponad 813 tys. abonentów, co dało mu udział w rynku na poziomie 17,68 proc. Liderem jest UPC Polska z udziałem 32,15 proc.