Biedronka przegrała w sądzie spór o nazwę forum pracowników

Forum internetowe Nasza-Biedronka.pl, nie będzie musiało zmieniać nazwy ani domeny - zadecydował Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych. Według administratora strony rzeczywistym celem procesu była próba uciszenia forum przez Jeronimo Martins.

Na forum Nasza-Biedronka.pl zarejestrowanych jest 8,8 tys. osób, aktualnych, lub byłych pracowników Biedronki (w sumie sieć zatrudnia 37 tys. osób). Na stronie wymieniają się między innymi informacjami na temat programu "Tajemniczy Klient". To znana praktyka, która polega na tym, że pracownik kontroli udaje zwykłego klienta.

Na początku roku stroną zainteresował się właściciel supermarketów Biedronka - Jeronimo Martins Polska. Należąca do Jeronimo Martins firma Optimum Markt złożyła pozew o naruszenie praw i patentów, m.in. ochrony własności przemysłowej słowa "Biedronka". - Ponieważ nazwy wskazanych domen są identyczne ze znakiem towarowym Biedronka, w tym z nazwą naszego wydawnictwa wewnętrznego - stwierdziliśmy, że mogło dojść do naruszenia praw wyłącznych do wspomnianego znaku towarowego - tłumaczy Anna Papka z Jeronimo Martins Polska. Chodzi o tygodnik "Nasza Biedronka" który, jest skierowany jedynie do pracowników sieci dyskontów.

Cały czas administrator forum (jego nazwiska nie udało nam się ustalić) sądowymi perypetiami z Jeronimo Martins Polska dzielił się z użytkownikami.

We wrześniu Sąd Polubowny stwierdził, że administrator forum nie naruszył praw podmiotowych Optimum Markt, czyli wszystko zostaje tak jak dotychczas. Jednak tę wiadomość administrator podał dopiero we wtorek.

Dlaczego tak późno? Według administratora (używającego nicku "Bartosz") po wyroku sądu obie strony próbowały jeszcze dojść do ugody. Bezskutecznie.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że według Jeronimo Martins to sam administrator danych zgłosił się do nich jako pierwszy z ofertą sprzedaży nie tylko domeny, ale też całej zawartości forum.

Na zarzut administratora, że procesem Biedronka chciała uciszyć pracowników forum Anna Papka odpowiada, że to nieprawda. - W sieci działa wiele niezależnych forów pracowniczych, z których swobodnie korzystają również nasi pracownicy - mówi Anna Papka.

Z administratorem forum Nasza-Biedronka.pl nie udało nam się dziś skontaktować.

Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych jest instytucją działającą przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Rozpatruje spory dotyczące domen internetowych z końcówką .pl.

Zobacz wideo
Więcej o: