Jest książka kucharska, będzie oficjalne piwo "Gry o tron". Jak spieniężyć sukces?

"Żelazny Tron" - tak będzie się nazywało oficjalne piwo kultowego serialu "Gra o tron", które lokalny browar uwarzy w wyniku partnerstwa z telewizją HBO

"Gra o tron" to serial, który bije rekordy popularności. Ekranizacji kultowej siedmiotowej sagi autorstwa George'a R.R. Martina "Pieśń Lodu i Ognia" opowiada o perypetiach krainy Westeros, wstrząsanej walką o władzę nad Siedmioma Królestwami, w której główne role odgrywają możne rody Starków, Lannisterów i Targaryenów. O popularności emitowanego w płatnej stacji HBO serialu najlepiej świadczy to, że był to zdecydowanie najchętniej piracko ściągany serial minionego roku. Z wyliczeń firmy analitycznej Big Champagne wynika, że zakończony w kwietniu drugi sezon "Gry o tron" został ściągnięty z torrentów ponad 25 mln razy, a w szczytowym momencie zainteresowania - pod koniec kwietnia - liczba pobrań przekraczała 2,5 mln dziennie.

Nic dziwnego, że HBO i autor kultowej książki starają się wycisnąć ze znaku towarowego, czyli charakterystycznego żelaznego tronu, jak najwięcej i wypuszczają całą masę najrozmaitszych gadżetów. Są wśród nich zarówno produkty sztampowe, jak kubki, koszulki czy pokrywce na telefon z herbami rywalizujących rodów, jak też bardziej wyrafinowane, jak gra komputerowa, w której możemy się wcielić w jednego z bohaterów powieści i serialu.

Jednak przed premierą trzeciego sezonu serialu, która będzie miała miejsce 31 marca, HBO posunęło się o krok dalej i ogłosiło, że wiosną na rynku pojawi się oficjalne piwo "Gry o tron". Będzie je wytwarzał browar Ommegang z Nowego Jorku. Na razie wiadomo tyle, że browar wypuści całą linię piw dedykowanych serialowi, a jedyną ogłoszoną na razie marką jest Żelazny Tron - piwo typu blond ale, które wejdzie do sprzedaży w połowie marca.

PR-owcy odpowiedzialni za wprowadzenie produktu już piszą, że piwo będzie nazwane i warzone w taki sposób, aby pijący je mógł się poczuć jak w magicznej krainie Westeros. Oczywiście, wcześniej będzie musiał zapłacić, i to niemało. Piwo będzie sprzedawane w dużych butelkach o pojemności 750 ml, a sugerowana cena detaliczna to 8,50 dol. Piwo dostępne będzie na razie tylko w USA, producent nie wspomina, czy wprowadzi je do innych krajów.

Ucztuj jak u Neda Starka

Ale dziwnych gadżetów związanych z "Grą o tron" jest znacznie więcej. Kilka miesięcy temu premierę miała na przykład... książka kucharska z przepisami żywcem wziętymi z sagi. Już sam tytuł jest niezwykle frapujący: "Uczta Lodu i Ognia: Oficjalna Książka Kucharska Gry o Tron". Znajdują się w niej wszystkie wiernie odwzorowane przepisy na dania, które w książce spożywają bohaterowie. Jej autorki używają tylko tych składników, które są dostępne w Westeros, dlatego w książce kucharskiej próżno szukać np. pomidorów wśród składników dań. Są za to przepisy na fantazyjne desery i prawdziwe uczty mięsne - autorki podają m.in. przepisy na dania z kaczki, dziczyzny, a nawet mięsa z... grzechotnika. Książkę można kupić m.in. na Amazonie który obecnie oferują ją w cenie 22 dolarów.

Znacznie więcej musicie zapłacić, by poczuć się jak król Siedmiu Królestw. HBO w swoim oficjalnym sklepie oferuje m.in. wierną, ręcznie malowaną replikę Żelaznego Tronu . Jedynym mankamentem jest cena: tron kosztuje 30 tys. dolarów plus koszty przesyłki. Cóż, bycie królem słono kosztuje.

Więcej o: