W 2016 r. eksport w górę o nawet 10 proc. Kupują od nas kraje, które nie przyszłyby wam do głowy

W 2015 r. wartość polskiego eksportu była o 8 proc. wyższa niż w 2014 r. - pisze Bank Zachodni WBK. Przyszły rok ma być dla eksporterów jeszcze lepszy - ekonomiści banku oczekują wzrostu rzędu 9-10 proc. Polskie firmy coraz śmielej wchodzą na dalekie rynki. Jakie? Bardzo popularny stał się Meksyk.

Wzrost wartości eksportu od lat utrzymuje się na w miarę stabilnym poziomie. Sprzedaż zagraniczna odpowiada za prawię połowę PKB i nadaje gospodarce niezbędny impet.

Co eksportujemy?

- Polski eksport w 2015 r. osiągnął wzrost rok do roku mniej więcej o 8 proc. Nasi ekonomiści szacują, że na koniec roku wartość sięgnie 170 mld euro - mówi Robert Antczak z Banku Zachodniego WBK. - Sektory tradycyjnie najbardziej aktywne to branża motoryzacyjna, maszyny i urządzenia, branża transportowa oraz sektor rolno-spożywczy.

Jak podkreśla, pozytywnie zaskoczyły dynamicznymi wzrostami branże sprzętu fotograficznego, optycznego, zegarków czy towarów podróżnych (walizki, torby itp.).

Gdzie eksportujemy?

Tegoroczny wzrost eksportu to wynik rosnących dostaw do Europy, w szczególności do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji oraz Czech. Równocześnie widać coraz większą dywersyfikację rynków zbytu. Dynamicznie rośnie eksport do krajów Ameryki Łacińskiej oraz Bliskiego Wschodu.

- Wzrost eksportu do Ameryki Łacińskiej w tym roku sięga 40 proc. Ale są kraje typu Meksyk, gdzie jest to 80 proc. To są bardzo ciekawe kierunki, coraz popularniejsze wśród polskich eksporterów - mówi Antczak.

Jak podkreślają eksperci Banku Zachodniego WBK, w kolejnych miesiącach jeszcze bardziej widoczny będzie trend poszukiwania odbiorców na nowych rynkach. Firmy zmusza do tego rosnąca konkurencja na rynkach, gdzie już funkcjonują.

Analitycy Banku Zachodniego WBK przewidują, że wśród największych zagrożeń dla rosnącego eksportu są ewentualne konflikty społeczno-polityczne destabilizujące światową i europejską gospodarkę, a co za tym idzie - zmieniające dostęp do poszczególnych rynków czy kursy walut.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: