2 i pół miliarda złotych – tyle zarobili w Polsce i wysłali do swoich domów rodzinnych obywatele Ukrainy. A to dane tylko za 3 miesiące

Pracujących w Polsce Ukraińców można spotkać coraz częściej. Mamy potwierdzenie, że pieniądze, które w naszym kraju zarabiają szybko rosną.

Z danych NBP wynika, że w trzecim kwartale 2015 (czyli podczas ostatnich wakacji) Ukraińcy w Polsce zarobili, po czym zawieźli do swoich domów za naszą wschodnią granicą 2,3 miliardy złotych. To kwota, która szybko rośnie - to aż o 41,3 procent więcej niż rok temu.

Obywatele Ukrainy zarabiają w Polsce coraz więcej - wskazuje raport NBPObywatele Ukrainy zarabiają w Polsce coraz więcej - wskazuje raport NBP NBP

Jeśli w kolejnych latach ta kwota będzie rosnąć w tym samym tempie to już w 2017 Ukraińcy będą zarabiać w Polsce więcej niż Polacy na Zachodzie. Koniecznie jednak trzeba tu zaznaczyć, że chodzi tylko o pracowników tymczasowych, czyli o ludzi, którzy po zakończeniu kontraktu wracają do swoich domów w swoim kraju.


Jeśli chodzi o cudzoziemców, którzy osiedlili się w Polsce na stałe, to nie mamy pełnych danych o ich zarobkach. Wiemy tylko ile pieniędzy przelewają do swoich rodzin i znajomych, którzy zostali w ich ojczyznach. Tu kwoty są znacznie mniejsze, ale też szybko rosną.

Zarobki obcokrajowców w Polsce przekazane za granicę. Dane w milionach złotych.Zarobki obcokrajowców w Polsce przekazane za granicę. Dane w milionach złotych. NBP, RH

Cudzoziemcy mieszkający w Polsce na stałe przelali w trzecim kwartale za granicę 228 mln PLN. To o 24 procent więcej niż rok temu. Nie wiemy dokładnie z których państw przyjechali, ale z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że większość z nich to także Ukraińcy.

Suma pieniędzy zarobionych przez pracowników tymczasowych i tych wysłanych za granicę przez obcokrajowców mieszkających u nas na stałe szybko rośnie i wygląda tak:

 

Pieniądze zarobione w Polsce przez obcokrajowców, które wypłynęły za granicę. Dane w milionach złotych.Pieniądze zarobione w Polsce przez obcokrajowców, które wypłynęły za granicę. Dane w milionach złotych. NBP, RH


To oczywiście wciąż nie są znaczące sumy w skali całej polskiej gospodarki. Polacy pracujący za granicą wciąż przywożą i przysyłają do kraju jeszcze większe kwoty. Ale tempo w jakim rosną zarobki Ukraińców pokazuje, że sytuacja zmienia się szybko a nasi sąsiedzi ze Wschodu będą na naszym rynku pracy siłą coraz ważniejszą.

Więcej o: