Autorzy znanego serialu HBO pozwani. Zapłacą 200 mln dol. za kradzież pomysłu?

Mark Wahlberg i Dwayne "The Rock" Johnson staną przed sądem w procesie o naruszenie praw autorskich. Autorki "Off Season" Sherri Littleton i Everette Silas oskarżają ich o kradzież pomysłu na serial.

Littleton i Silas twierdzą, że ich serial powstał w 2007 roku. Ich zdaniem utworzona w 2015 roku produkcja HBO "bardzo dużo pożycza" z "Off Season", między obiema serialami jest zbyt wiele podobieństw, by mógł to być przypadek.

Uderzająco podobne szczegóły

Plagiatem ma być nawet tytuł serialu HBO. "Ballers" według autorek "Off Season" jest nazwą jednego z odcinków ich serialu.

- Historie, cechy charakteru, sceny i wydarzenia przedstawiane w "Graczach" i "Off Season", są pod wieloma względami uderzająco podobne, niemal identyczne. To wszystko w połączeniu z bezpośrednim dostępem oskarżonych do materiałów pozostawia niewiele wątpliwości, że liczne elementy "Graczy" zostały skopiowane z "Off Season" - czytamy w dokumentach złożonych w sądzie, na które powołuje się Los Angeles Times.

Producenci widzieli scenariusz

Autorki "Off Season" w 2009 roku miały podpisać kontrakt na kontynuację serialu. Kopię scenariusza dostali producenci Mark Ciardi i Gordon Gary, którzy w głównych rolach widzieli - Wahlberga i Johnsona. Do podpisania umowy nie doszło, ponieważ Littleton i Silas nie zgodziły się na usunięcie ich nazwisk z listy twórców serialu.

Bliźniaczo podobne?

W istocie, w obu serialach można doszukać się wielu podobieństw. Tłem obu produkcji jest Miami, obie opowiadają o losach byłych zawodników futbolu amerykańskiego, koncentrują się na sportowcach afroamerykańskich.

Rzecznik HBO twierdzi, że pozew jest bezpodstawny.