Chcesz dużo zarabiać? Musisz mieć bogatych rodziców i ukończyć tę uczelnię

Jeśli chcesz zarabiać mnóstwo pieniędzy, koniecznie wstąp w szeregi studentów London School of Economics. Jest jednak jeden warunek: musisz mieć bogatych rodziców.

London School of Economics stanowi część University of London, jest jedną z najważniejszych w świecie szkół wyższych specjalizujących się w ekonomii. Założona w 1895 r. przez Beatrice i Sidneya Webba brytyjska uczelnia, nie ogranicza się jednak do kierunków biznesowych. Studiować można na niej także m.in.: nauki społeczne, ekonomię, nauki polityczne, prawo, socjologię czy antropologię.

250 tys. zł rocznie

Z przeprowadzonych w latach 2012-13 badań 260 tys. brytyjskich absolwentów wynika, że 10 lat po ukończeniu studiów różnica w zarobkach pomiędzy dziećmi bogatych rodziców i tych z biedniejszych środowisk, wynosiła 8000 funtów (ok. 43 tys. zł) rocznie w przypadku mężczyzn i 5300 funtów (28,4 tys. zł) wśród kobiet.

Okazuje się, że 10 proc. absolwentów dwóch najstarszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii - Oksford i Cambridge, zarabiało ponad 100 tys. funtów rocznie. Największe prawdopodobieństwo uzyskania takich dochodów mieli wychowankowie London School of Economics. Średnio otrzymywali oni około 47 tys. funtów (ponad 250 tys. zł) rocznie.

10 lat po ukończeniu uczelni najwyższe pobory osiągnęli absolwenci studiów medycznych (mediana w wysokości 50 tys. funtów) oraz ekonomiści (40 tys. funtów rocznie). Wśród najgorzej zarabiających uplasowali się byli studenci kierunków artystycznych, ich dochody nie przekraczały dochodów osób, które nigdy nie studiowały.

Bogaci rodzice to coś więcej niż pieniądze

Podobne wnioski przyniosły badania amerykańskiego socjologa Karla Alexandra, który przez 25 lat śledził los 790 dzieci. Tylko 33 osobom z rodzin o niskich dochodach udało się poprawić swój los, natomiast niemal połowa uczestników była w sytuacji społeczno-ekonomicznej identycznej, jak ich rodzice.

Ale okazuje się, że bogaci rodzice przekazują dzieciom znacznie więcej niż tylko pieniądze. Angielscy i amerykańscy uczeni przeanalizowali dane podatkowe i ewidencje kredytów studenckich. Doszli do wniosku, że dzięki bogatym rodzicom dzieci otrzymują także kapitał w postaci umiejętności miękkich, takich jak biegłość w przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych czy prezentowaniu siebie.

Komputer pokonał zawodowego gracza w najbardziej skomplikowaną grę świata

 

Więcej o: