Samochód do firmy? Zamiast kupić, wyleasinguj. Będzie taniej

Samochód to z pewnością jedno z podstawowych narzędzi pracy prawie każdego przedsiębiorcy. Niestety, jest drogi. Rozwiązaniem problemu jest jego leasing.

Co to jest leasing? Najkrócej, to po prostu forma wynajmu. W wypadku samochodu wygląda to tak, że leasingodawca – dzisiaj często są to duże instytucje finansowe lub banki – kupuje nowy samochodów i rejestruje go na siebie, a następnie wynajmuje go zainteresowanej firmie. Ta korzysta z leasingowanego samochodu jak z własnego, płacąc za to miesięczne raty leasingowe i czasem dodatkowo opłatę wstępną: wysokości 10-20 procent wartości auta.


Leasing samochodu, podobnie jak jego kupno na kredyt, może trwać kilka miesięcy lub lat. Po jego zakończeniu leasingujący może od leasingodawcy za ustaloną wcześniej kwotę wykupić samochód. W zależności od umowy i czasu jej trwania ta kwota może wynosić symboliczny jeden złoty, albo kilka lub kilkanaście procent początkowej wartości pojazdu.


Istnieją dwie formy leasingu – operacyjny lub finansowy. W wypadku tej pierwszej przedmiot leasingu, czyli np. samochód, zaliczany jest do składników majątkowych firmy leasingowej. W wypadku finansowego natomiast do majątku leasingobiorcy. Rodzi to pewne konsekwencje rozliczeniowo-podatkowe. Nie wchodząc w detale, warto zapamiętać, że w znakomitej większości przedsiębiorcy sięgają po leasing operacyjny – dzięki temu mogą w koszty działalności wrzucać kolejne raty leasingowe i opłatę wstępną oraz nie muszą, jak jest w wypadku leasingu finansowego, zapłacić od razu całego podatku VAT od kupionego samochodu, tylko robią to proporcjonalnie co miesiąc razem z ratami leasingowymi.

Jakie najważniejsze zalety ma leasing samochodu?

 

  1. Raty leasingowe są kosztem. Zmniejszają się więc podstawę opodatkowania, a w konsekwencji płacony przez firmę podatek dochodowy. Leasingowany samochód obciążony jest ponadto podatkiem VAT – firma może go odliczać. Dla wielu przedsiębiorców to kluczowy argument za tym, aby sięgnąć po leasing – nowy samochód „kupują” w cenie pomniejszonej o podatek VAT.
  2. Wyleasingowanie samochodu jest z pewnością dużo łatwiejsze niż wnioskowanie o konkretny kredyt. Procedury są mniej uciążliwe i szybsze. Dokumenty rejestracyjne firmy zwykle wystarczą do podpisania umowy leasingowej.
  3. Samochód można dostać praktycznie od ręki. Od razu jest zarejestrowany. Duże firmy leasingowe oferują sporą liczbę modeli, którymi prawie natychmiast można zacząć jeździć.
  4. Cena leasingowanego samochód może być czasem nawet do kilkunastu procent mniejsza od standardowej ceny w salonie. Firmy leasingowe mają wynegocjowane duże rabaty na niektóre modele samochodów.
  5. Znacznie obniżamy koszty posiadania samochodu. Zwykle opłata wstępna jest niewielka. Czasem nawet jej nie ma. Jedyny koszt to rata leasingowa, co ma szczególnie duże znaczenie, jeżeli potrzebujemy w firmie więcej niż jeden pojazd. Do niej można dodać pakiet usług serwisowych i koszty karty paliwowej. Ubezpieczenie auta płaci firma leasingowa. Ułatwia to znakomicie prowadzenie księgowości, pozwala również zmniejszyć niespodziewane koszty i pomaga zaplanować budżet.
Więcej o: