Na spektakularną karierę nigdy nie jest za późno! Czasem warto zaryzykować

Nie istnieje jedyna ścieżka kariery prowadząca do sukcesu. Udowodnili to ci, którzy odnieśli go dopiero po latach wcześniejszych doświadczeniach zawodowych. Ich życiorysy świadczą o tym, że nigdy nie jest za późno, żeby zmienić swoje życie.

#1 Julia Child

Jej programy, mimo iż nagrywane kilka dekad temu, są wciąż emitowane w telewizji. Zapisała się na kartach sztuki kulinarnej swoimi występami i książkami. Przekonywała, że nie należy bać się skomplikowanych przepisów. Jako miłośniczka kuchni francuskiej udowadniała, że każdy jest w stanie przygotować nawet najbardziej wykwintne dania. Zanim stała się sławna, jej życie było równie barwne. Na początku próbowała swoich sił w reklamie. Po ataku Japończyków na Pearl Harbor podjęła się służby dla rządu Stanów Zjednoczonych w charakterze agenta wywiadu. Właśnie na jednym z wyjazdów służbowych poznała swojego męża. Prawdopodobnie gdyby nie on, nigdy nie przeprowadziłaby się do Francji, a co za tym idzie - nie zakochałaby się w tamtejszej kuchni.

#2 Michael Bloomberg

Przez długie lata był szefem działu oprogramowania finansowego oraz zarządzał danymi w firmie Bloomberg L.P. - jednej z największych agencji prasowych na świecie. Jako niemal 60-latek postanowił zmienić dotychczasową ścieżkę rozwoju i wystartował w wyborach na burmistrza Nowego Yorku. Pełnił tę funkcję przez 12 lat. Swoją pierwszą kadencję zaczął tuż po zamachu na World Trade Center. Stanął na wysokości zadania - sprawił, że Nowy York odżył - zarówno kulturowo, jak i finansowo.

#3 Arnold Schwarzenegger

Zaczynał jako kulturysta. Mając zaledwie 20 lat zdobył szereg prestiżowych nagród sportowych. Jak wyznaje, tytuł Mr. Universe [przyp. red.: tytuł zwycięzcy zawodów organizowanych przez The National Amateur Body-Builders' Association] był jego biletem do Ameryki – ziemi możliwości, gdzie mógł stać się gwiazdą i się wzbogacić. Tam osiągnął także hollywoodzki sukces. Zagrał w kilkudziesięciu produkcjach filmowych. Próbował swoich sił także jako reżyser. Kamery go kochały. Prawdopodobnie dlatego po karierze aktorskiej wybrał drogę polityka. Zaczynał jako doradca prezydenta ds. sportu i wychowania fizycznego. Próbował swoich sił jako gubernator stanu Kalifornia. Obecnie jest członkiem Partii Republikańskiej.

#4 Ray Kroc

Nawet jeśli nie jadasz w McDonald's, na pewno kojarzysz tą markę. Ray Kroc, jej założyciel, zaczynał swoją karierę od sprzedaży papierowych kubków, równolegle z pracą pianisty w lokalnym radiu. Z biegiem lat został zatrudniony w firmie zajmującej się pośrednictwem w handlu nieruchomościami. Jego kariera mogłaby się potoczyć zupełnie inaczej - był cenionym sprzedawcą. Tak się jednak nie stało - media nagłośniły, że firma handlowała nieruchomościami budowanymi na podmokłych terenach i przedsiębiorstwo zbankrutowało. Kolejnym miejscem zatrudnienia Kroca była firma Prince. Ray zajmował się dystrybucją multimikserów na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Jednym z jego klientów byli bracia McDonald, właściciele małej restauracji w Los Angeles. Kroc zachwycił się jakością usług i systemem pracy w lokalu. Zachwyt ten przerodził się w pomysł biznesowy - wkrótce zaoferował braciom utworzenie ogólnokrajowej sieci lokali, inspirowanych tym pierwszym. McDonaldowie przyznali mu koncesję i mógł budować sieć restauracji w całych USA. Z biegiem lat Kroc spłacił braci i stał się jedynym właścicielem nowo powstałego imperium. Obecnie dzieło Roya Kroc’a jest światowym gigantem.