KE: Rodzina 500 plus pomoże gospodarce, inne pomysły rządu mogą zaszkodzić

Na plus – konsumpcja prywatna napędzająca wzrost. Na minus – niepewność co do dalszego kierunku polityki gospodarczej. Tak w największym skrócie Komisja Europejska ocenia perspektywy, przed jakimi stoi polska gospodarka.

Opublikowana właśnie prognoza KE przewiduje, że PKB Polski wzrośnie o 3,7% w tym roku i o 3,6% w przyszłym. Trzy miesiące wcześniej ekonomiści KE spodziewali się wzrostu o 3,5% zarówno w 2016 r., jak i 2017 r. Jeśli te prognozy się sprawdzą, to polska gospodarka będzie trzecią najlepiej się rozwijającą w całej Unii Europejskiej. Szybszy wzrost w tym roku prognozowany jest tylko w Irlandii i Rumunii.

Zdaniem Komisji Europejskiej głównym czynnikiem wzrostu pozostanie konsumpcja prywatna. Posłuży jej dalsza poprawa na rynku pracy, a także program Rodzina 500 plus. Prywatne inwestycje będą rosły w umiarkowanym tempie, zaś na wyraźniejsze przyspieszenie inwestycji publicznych trzeba będzie poczekać do 2017 r., kiedy wdrażane będą projekty współfinansowane z nowej perspektywy finansowej UE.

Raport wspomina też o zagrożeniach. Obok wspomnianej już ogólnej niepewności co do kierunku polityki gospodarczej, wśród czynników ryzyka wymieniane są podniesienie marż kredytowych w bankach w odpowiedzi na wprowadzenie podatku od aktywów bankowych, plany obniżenia wieku emerytalnego czy propozycje odgórnego przewalutowania na złote walutowych kredytów hipotecznych na warunkach, które mogą zbytnio obciążyć system bankowy.

Komisja Europejska poprawiła też prognozy dotyczące deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych. W tym roku ma on wynieść 2,6% PKB, w przyszłym 3,1% PKB, czyli powyżej trzyprocentowego unijnego limitu. Ministerstwo Finansów w komentarzu pisze, że prognoza deficytu nie uwzględnia efektów planowanych przez rząd działań zwiększających ściągalność podatków. To m.in. obniżenie maksymalnej kwoty rozliczanych gotówką transakcji między firmami czy wprowadzenie klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Według polskiego rządu, także przewidywania dotyczące wzrostu gospodarczego są dość konserwatywne.

Komentarze (44)
KE: Rodzina 500 plus pomoże gospodarce, inne pomysły rządu mogą zaszkodzić
Zaloguj się
 • hilaran

  Oceniono 24 razy 10

  Obniżyć składki ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców (w sensie płacić % od dochodów konkretnej osoby, a nie głupawych GUSowskich wyliczeń) i PKB strzeli w kosmos. Bo Polacy są obrotni i pomysłowi, tylko którego z mikroprzedsiębiorców stać na płacenie 1200 zł "czy się stoi czy się leży"?
  Jak PiS to zrobi, mają zagwarantowaną drugą kadencję.

 • komentator.81

  Oceniono 10 razy 2

  Program 500+ należał się polskim rodzinom jak PSU BUDA. Na tym polega wdrażanie standardów europejskich (takie programy są większości krajów UE!) a nie na promocja jakiś dewiacji czy bronieniu PSEUDOdemokracji, w której MONARCHAMI są SĘDZIOWIE.

  Nawet ATLETICO MADRID gra z reklamą 500+.

 • berek-oberek

  Oceniono 14 razy 2

  Może by tak za te 22 mld zł wybudować 10 fabryk silników Mercedesa?

 • zerozer52

  Oceniono 12 razy 2

  Pińcet dodać i obroty na gorzale już wzrosły a dzieci wylatują przez okna.

 • kkes

  Oceniono 1 raz 1

  Toż to skandal i zamach na demokracje oraz jawne wspieranie nazizmu w Polsce

 • wesoly_piernik

  Oceniono 1 raz 1

  cholera!..szybszy wzrost gospodarczy..jak to mozliwe....i znowu wszystkiemu winien ten PIS i szydlo z duda...

 • karrampa

  Oceniono 5 razy 1

  Oszaleli w tej KE ? Nie czytają GW, nie słuchają pielgrzymujących do Brukseli PONowoczesnych z KODu ? Co jest ?

 • tojazaz

  Oceniono 5 razy 1

  500+ pomoze gospodarce na Wyborczej! Nie wierze!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX