UOKiK: Uber nie zagraża konkurencji ani konsumentom

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie widzi potrzeby interwencji w sprawie działalności firmy Uber. Dotychczasowe analizy nie wskazują, by działania tej firmy ograniczały prawa konsumentów lub zagrażały konkurencji. Tak wynika z oficjalnego stanowiska, jakie przedstawił właśnie UOKiK.

Głównym źródłem przewagi konkurencyjnej firmy Uber jest, zdaniem UOKiK, wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjnych. Pozwalają one bardziej efektywnie wykorzystywać flotę pojazdów, dzięki czemu koszty usług mogą być niższe, a także zaoferować klientom dodatkowe funkcjonalności, niedostępne w przypadku tradycyjnych usług taksówkarskich. Co ważne, technologie wykorzystywane przez Uber nie są chronione patentami, mogą więc z nich korzystać także konkurencyjni przedsiębiorcy. Nie sposób więc zarzucić firmie, że prowadzi działania nastawione na eliminowanie konkurencji - wynika z treści dokumentu.

Dużą część swojej analizy Urząd poświęcił temu, czy konsument jest należycie poinformowany, z czyjej usługi i na jakich warunkach korzysta. Świadczenie Uber polega na dostarczeniu i obsłudze platformy elektronicznej kontaktującej kierowców z klientami oraz obsługa płatności, natomiast za przewóz odpowiadają już indywidualni kierowcy, od których nie jest wymagane posiadanie licencji taksówkarskiej. Zdaniem UOKiK w warunkach świadczenia usług zostało jasno określone, jaki jest zakres odpowiedzialności pośrednika, a jaki kierowców. "Konsument korzystający z pośrednictwa Uber powinien zatem zdawać sobie sprawę, że nie będzie miał do czynienia z usługą świadczoną przez licencjonowanych taksówkarzy. Nie można więc uznać, że konsumenci są wprowadzani w błąd" - czytamy w opinii UOKiK.

Wątpliwości nie wzbudził też sposób kalkulowania kosztów usługi. Zdaniem Urzędu, opłata za przejazd jest obliczana w oparciu o przejrzyste stawki i obiektywne parametry, w czytelny sposób zaprezentowane w cenniku dostępnym na stronie internetowej firmy. Dodatkowym plusem jest możliwość oszacowania kosztów przejazdu na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej.

W Polsce z usług Uber można korzystać w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu i Wrocławiu.