Niemcy biorą przykład z Polski? To pierwsza taka decyzja od czasów zimnej wojny

Bundeswehra po raz pierwszy od zimnej wojny zwiększy liczbę żołnierzy. Wzrosną też wydatki na armię. Niemcy chcą odgrywać bardziej ambitną rolę w sprawach globalnych, a także reagować na nowe wyzwania z zakresu cyberbezpieczeństwa. W kwietniu o takiej samej decyzji poinformował polski rząd.

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapowiedziała zwiększenie w ciągu najbliższych siedmiu lat stanu osobowego Bundeswehry o 14,4 tys. wojskowych i 4,4 tys. pracowników cywilnych. Jak informuje von der Leyen, pierwszy etap reformy zakłada stworzenie 7 tys. etatów wojskowych.

- Rzadko niemieckie wojsko było postawione w obliczu większych wymagań niż w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Nie możemy już dłużej kurczyć personelu - zauważa Ursula von der Leyen.

Bundeswehra bierze dziś udział w 16 misjach zagranicznych, wykorzystywana jest też do pomocy uchodźcom. Niemieccy żołnierze mają wzmocnić wschodnią flankę NATO.

Za reformą armii pójdą większe pieniądze. Do 2020 roku budżet niemieckiego resortu obrony wzrośnie z 34,3 mld euro (39,1 mld dol.) do 39,2 mld euro (44,7 mld dol.).

Niemiecka armiaNiemiecka armia Gertrud Zach

Więcej żołnierzy po raz pierwszy od zjednoczenia

Szef związku zawodowego żołnierzy Andre Wuestner zauważył w wywiadzie dla agencji dpa, że nowe plany są "zwrotem o 180 stopni w polityce personalnej".
Rzeczywiście, od zjednoczenia Niemiec armia naszego sąsiada systematycznie malała. W 1990 roku w Bundeswehrze służyło prawie 600 tys. żołnierzy, dziś niemiecka armia liczy 177 tys. wojskowych.

Polska armia większa o 50 proc.

Co ciekawe, w sprawie wojska, Niemcy idą śladem Polski. Polska od kilku lat utrzymuje stabilny budżet na obronność w wysokości około 10 mld dol. Od tego roku wydatki na obronność mają wynosić co najmniej 2 proc. PKB. Za miliardy chcemy zarówno modernizować armię jak i zwiększyć jej stan o 50 proc. Rozbudowywane będą zarówno jednostki Obrony Terytorialnej, jak również operacyjne. Minister Antoni Macierewicz zapowiedział to w kwietniu.

Świat wydaje więcej na zbrojenia

2015 rok był pierwszym od 2009 roku, kiedy na świecie wzrosły wydatki na zbrojenia. W ubiegłym roku na obronę wydano 1,7 biliona dolarów, co oznacza wzrost o 1 procent w porównaniu z rokiem 2014.

Zgodnie z raportem Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem, najwięcej w ubiegłym roku na obronność wydały Stany Zjednoczone (596 mld dolarów, spadek o 2,4 proc.), Chiny (215 mld dol., wzrost o 7,4 proc.) i Arabia Saudyjska (87 mld dol., wzrost o 5,7 proc.).
Czwartym pod względem wydatków na wojsko krajem na świecie była Rosja, która w ubiegłym roku przeznaczyła na zbrojenia 66 mld dolarów, aż 4,5 proc. swojego PKB. To najwyższy wskaźnik wśród państw o znacznym potencjale militarnym. Armia rosyjska jest w trakcie wielkiego planu modernizacji, jednak będzie on ograniczony z uwagi na spowodowane niskimi cenami ropy naftowej trudności gospodarcze kraju. W 2015 roku środki rosyjskiego resortu obrony zostały zmniejszone o 3,8 proc. W bieżącym roku wydatki na wojsko spadną do 5 proc. do poziomu 41,6 mld dolarów.

Największy spadek wydatków na armię zanotowano w żyjącej z ropy i borykającej się z ogromnym kryzysem Wenezueli. Było to aż o 64 proc. mniej niż w 2014 roku.